Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Požár v Libštátu policie vyšetřuje jako obecné ohrožení, všichni senioři už mají odpovídající ubytování

112
10. 12. 2022 | 17:54

AKTUALIZOVANÉ SHRNUTÍ: Všichni senioři z požárem poškozeného domu s pečovatelskou službou v Libštátu na Semilsku už jsou v náhradním ubytování. Některé si už v noci vyzvedli příbuzní, pro další přijeli dopoledne, pro zhruba dvě desítky seniorů zajistili náhradní ubytování v sociálních a zdravotnických zařízeních v Semilech, Lomnici nad Popelkou a Jilemnici, kam je rozvezli pracovníci červeného kříže.

Snaha byla najít jim ubytování co nejblíž, řekla dnes ČTK Lena Mlejnková, starostka Semil, do jejichž působnosti Libštát spadá.

Při nočním požáru zemřel sedmdesátiletý senior, který bydlel v podkroví. Právě tam oheň vypukl, zasažené je podkroví domu, které bude potřebovat opravu stejně jako střešní konstrukce, která byla ohněm zasažena nejvíc. "O tom, co bylo příčinou požáru, zatím nechtějí vyšetřovatelé spekulovat, vyšetřování nějakou dobu potrvá," řekl ČTK mluvčí hasičů Libereckého kraje Jakub Sucharda. Škody hasiči předběžně odhadli na deset milionů korun, číslo ale nemusí být konečné.

Policie vyšetřuje událost pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. K určení příčiny smrti sedmdesátiletého muže byla nařízena soudní pitva, uvedla dnes na webu krajská policejní mluvčí Adéla Fialová.

Objekt DPS v Libštátu před požárem, foto z www.firmy.cz

Oheň byl na operační středisko hasičů nahlášen v pátek zhruba ve 21:30. "Na místě byla bohužel jedna zemřelá osoba," uvedl mluvčí krajské záchranné služby Michael Georgiev. Záchranáři museli evakuovat 46 lidí, zdravotníci na místě také vyšetřovali evakuované a zajišťovali pro ně léky. "Někteří evakuovaní se nadýchali kouře, své také udělal stres, nikoho z evakuovaných jsme ale nemuseli hospitalizovat," doplnil Georgiev. V případě zemřelého seniora mohl podle něj lékař konstatovat jen smrt, pomoci už mu nemohl.

V pátek zhruba ve 22:45 se požár podařilo lokalizovat, likvidaci ohně vyhlásili hasiči krátce před půlnocí. Evakuovaní senioři našli dočasnou střechu nad hlavou ve škole, kam Červený kříž přivezl lehátka z libereckého centra pomoci Ukrajině (KACPU) a zajistil jim zázemí, teplý čaj i jídlo. "Přes noc tam zůstalo 31 lidí, ostatní si zajistili ubytování sami, většinou se o ně postaraly rodiny," řekl Sucharda. Pro další si rodiny přijely během dopoledne. V doprovodu hasičů si mohli lidé ve svých bytech vyzvednout své věci.

Dnes dopoledne na místě pracovníci z technického ústavu požární ochrany zjišťovali stav budovy a hledali příčinu požáru, žádné závěry ale zatím podle Suchardy nejsou. Zatím podle něj nelze ani odhadnout, jak rychle se budou moci lidé do svých domovů vrátit.

čtk