Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Požár v závodě Juty v Turnově způsobil škodu 160 milionů Kč, hašení skončilo

11. 10. 2023 | 20:10

AKTUALIZOVÁNO: Hasiči od noci na dnešek likvidovali požár dvou hal v závodě textilky Juta v Turnově na Semilsku s odhadovanou škodou 160 milionů korun. Před 20:00 dokončili rozebírání a dohašování materiálu ze zasažené haly. Přes noc bude ještě na místě dohlížet jednotka místních hasičů, řekla ČTK zastupující krajská mluvčí hasičů Petra Knížková. Pracovníci ze zasažených hal se evakuovali ještě před příjezdem hasičů, při požáru se lehce zranili dva hasiči, ošetřeni byli podle Knížkové na místě.

JutaA
Foto HZS LK, Artur Irma a x/twitter HZS LK

Požár v areálu Juty byl na operační středisko policie nahlášen v úterý ve 21:45, postupně zasáhl dvě haly o rozměrech 120 krát 20 metrů a 60 krát 20 metrů, hasiči kvůli rozsahu a množství nasazených jednotek vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu. Kriminalisté požár vyšetřují pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti, uvedla regionální mluvčí policie Dagmar Sochorová. "Předmětem tohoto šetření je samozřejmě zjištění příčiny vzniku požáru," dodala.

Foto z noci na středu Artur Irma.

Oheň se v areálu rozšířil velmi rychle. "Přenos požáru po celé hale byl opravdu velmi extrémní, kdy my jsme vyhlašovali stupně poplachu ve velmi rychlém sledu, abychom sem soustředili síly a prostředky. Nicméně než jsme soustředili síly a prostředky ze zvláštního stupně, tak nám došlo k přesunu požáru z jedné haly do druhé. Bylo to způsobeno naskladněným materiálem, který se tady všude vyskytuje," řekl ráno novinářům krajský ředitel hasičů Jan Hadrbolec. Při hašení se jen do rána vystřídalo 35 jednotek, tedy zhruba 170 hasičů.

Foto: HZS LK

Požár hasiči lokalizovali krátce po 2:00, už ráno ale Hadrbolec odhadoval, že dohašování potrvá dlouho. Hasiči za pomoci rypadla začali rozebírat halu s ocelovou konstrukcí a vyvážet ven k dohašení uskladněný materiál. Do druhé vstoupit nemohli. "Je tam propadlá konstrukce na velké části haly dovnitř. Museli jsme shodit štítovou zeď a částečně boční zeď, která nás přímo ohrožovala. Vyboulila se ven," dodal krajský ředitel.

Hasiči kvůli silnému zakouření doporučili obyvatelům Turnova nevětrat, šlo ale o preventivní opatření, žádné akutní nebezpečí nehrozilo. Podle Hadrbolce nebyly v halách žádné nebezpečné látky, hořely jen přírodní materiály, různé geotextilie a přírodní látky. "Ale protože požár byl na obrovské ploše a vývin kouře byl opravdu extrémní, tak jsme požádali o vyhlášení varování pro obyvatele, aby zbytečně nevětrali a nepouštěli si zplodiny hoření do svých vnitřních prostor bytu," řekl Hadrbolec.

Foto z twitteru HZS LK

Turnovský závod je jedním z několika závodů Juty v Česku, těžiště výroby má firma ve Dvoře Králové nad Labem. Společnost vyrábí textilie pro stavebnictví a zemědělství, umělé trávníky a další technické textilie. Majitel firmy odhaduje, že obnova zničené výrobní haly potrvá přes rok, nikoho z 80 zaměstnanců propouštět nebude. V textilní továrně Juta v Turnově hořelo i v červenci 2021. Likvidace požáru střechy byla náročná, hasiči museli střechu rozebrat. V říjnu 2012 vyjížděli hasiči do turnovské Juty k požáru vzduchotechniky.

čtk