Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Prodávala bundu, kupujícímu sdělila údaje ke své platební kartě a přišla o bezmála 200 tisíc korun

112
25. 08. 2022 | 19:34

Ačkoliv policisté opakovaně informují veřejnost o podvodných praktikách pachatelů a apelují na čtenáře, aby byli opatrní a dodržovali doporučené rady, přesto v Libereckém kraji evidujeme stále narůstající počty podvodných jednání prostřednictvím prodeje zboží na internetových portálech.

Jednou z obětí se stala i žena, která se na portálu Bazoš snažila prodat bundu. Vzápětí se jí přes mobilní komunikační aplikaci ozval muž, který o nabízené zboží projevil zájem. Žena tedy „zájemci“ zaslala své číslo účtu, na které požadovala přijetí platby předem za prodávané zboží. Namísto toho, aby však platbu přijala, byla kupujícím vyzvána, aby mu sdělila údaje ke své platební kartě, pod záminkou, že dojde k rychlejšímu transferu peněz. Žena tak učinila a následně potvrdila dvě platby, které byly realizovány z jejího účtu. Během několika málo chvil tímto jednáním přišla o bezmála 200 tisíc korun, o které se obohatil podvodník. Terčem podvodníků se stala další oběť a pachatelé se tak obohatili o bezmála 200 tisíc korun.  

Opětovně připomínáme několik zásadních rad pro bezpečné chování na internetu, a to nejen při prodeji zboží:

  • Při prodeji preferujte osobní předání, případně dobírku nebo bankovní převod. Nenechte se dotlačit do způsobů placení, které neznáte. Případně se předem informujte o neobvyklých praktikách.
  • Neposkytujte žádné údaje ze zadní strany platební karty, stačí uvést pouze číslo vašeho účtu a částku, kterou má kupující poslat.
  • Přijde-li vám nějaký odkaz s výzvou k platbě nebo zadání citlivých údajů, buďte obezřetní. Přestože se tváří jako oficiální stránky, obvykle se jedná o stránky falešné.
  • O případném podvodu informujte policii bez zbytečných odkladů. 

Více informací o podvodných praktikách nejen uvedeného, ale i jiného charakteru se dozvíte kupříkladu na  https://www.policie.cz/clanek/vishing-a-spoofing.aspx 

PČR/Adéla Fialová