Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Recidivista měl na svědomí třináct případů krádeží, na výrok soudu si nenechavec počká v cele vazební věznice

112
03. 11. 2019 | 14:15

Liberečtí kriminalisté dopadli muže podezřelého z několika vloupání do automobilů a z krádeží v obchodech. Skončil ve vazbě.  Od konce července do první poloviny září letošního roku pátrali liberečtí kriminalisté po muži podezřelém z množství krádeží. 29letý recidivista z Českolipska si pro přilepšení své životní situace přivlastňoval majetek nic netušících občanů Liberce i Jablonce nad Nisou.

zlodejIlustr
ilustrační foto

Během třinácti skutků, při nichž se vloupával dosti nevybíravým způsobem do zaparkovaných osobních automobilů a dodávek, ale také několika krádežemi v obchodech, způsobil celkovou škodu bezmála 85 tisíc korun.

Za pomoci různých nástrojů rozbíjel okna automobilů, z nichž následně bral vše, co pro něho mohlo mít nějakou cenu. Nářadí, elektroniku, dětské hračky, peněženky a kuřácké potřeby. V jednom případě i platební kartu. Po zmizení platebního prostředku ji celkem pochopitelně nechal její majitel zablokovat. To však recidivista netušil a rozhodl se zkusit své štěstí při platbě na jednom z terminálů benzinové čerpací stanice. Pod bedlivým dohledem oka bezpečnostní kamery se pokusil zaplatit nákup blokovanou kartu. Jakmile terminál odmítl platbu přijmout s tím, že se jedná o odcizený platební prostředek, okamžitě vyrozuměla obsluha benzinky policisty. Kromě toho znemožnila 29letému nenechavci odchod z objektu zablokováním dveří. Recidivista se však uchýlil k hrubé síle. Rozbil zabezpečení dveří a jakoby se nechumelilo, odešel neznámo kam.

O několik dní později v prodejně s oblečením v centru města Liberce, nejprve v družném hovoru s pokladní probral několik zajímavých témat a poté se odebral ke stojanům s vystavenými věcmi. Jakmile spatřil, že obsluha hovoří s dalším ze zákazníků, bryskně využil situace. Pod tričko si vsoukal vystavenou bundu v hodnotě dva a půl tisíce korun. V kalupu se prosmýkl kolem pokladny a zmizel z prodejny. Opět pod dohledem bezpečnostních kamer. S tím si evidentně vůbec hlavu nelámal.

Na počátku září navštívil také restauraci. S poněkud jiným úmyslem než ostatní zákazníci. Chtěl si opět přilepšit. Když zjistil, že restauratér zrovna obsluhuje hosty, zamířil k osiřelému barovému pultu. Naklonil se přes a „nikým nepozorován“ z pokladny vyjmul hotovost. Na nic nečekal a opět urychleně prchl. Domněnka, že jej nikdo nespatřil, však byla zcela lichá. Ano, i zde jeho počínání zaznamenaly bezpečnostní kamery.

V průběhu vyšetřování kriminalisté zajistili na místech krádeží množství důkazních prostředků. Nejen záznamy z kamer, ale také množství stop. Vyslechli svědky a provedli také mnoho kontrol ve výkupnách a prodejnách bazarového nebo vetešnického zboží. Dopadení Českolípáka, který již byl v minulosti pro majetkovou trestnou činnost odsouzen a potrestán, například rozsudkem Okresního soudu v sousední Spolkové republice Německo, tak již nestálo nic v cestě. Kriminalisté šli najisto.

Dostatek důkazů svědčících v jeho neprospěch tak vyústil v mužovo zadržení v první polovině měsíce října.
Pod tíhou argumentů se muž kriminalistům doznal k celkem třinácti skutkům, při nichž na odcizených věcech způsobil škodu bezmála 30 tisíc korun a poškodil majetek v hodnotě více jak 55 tisíc korun. Policejní vyšetřovatel 29letého lapku obvinil z přečinů krádež a poškození cizí věci, za něž mu v případě odsouzení může hrozit trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta. Zároveň také podal podnět k návrhu na mužovo vzetí do vazby, které bylo akceptováno. Na výrok soudu si tak nenechavec počká v cele vazební věznice.

PČR/Vojtěch Robovský