Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Řidič kamionu na I/13 smetl ze silnice cyklistku, kterou předjížděl. Vrtulník ji odvezl do nemocnice

112
10. 06. 2024 | 5:47

Minulý týden v pondělí 27. května kolem 14.20 projížděla 49letá cyklistka na svém elektrokole po silnici I/13 od Kunratic u Cvikova na Nový Bor, když ji před pivovarem ve Cvikově bezprostředně  před přechodem pro chodce začal předjíždět kamion. Jeho řidič tento manévr zahájil bez ohledu na to, že mu samotné předjíždění před přechodem zákon zakazuje, ale navíc i v době, kdy se míjel s jiným kamionem jedoucím z protisměru.

zzsLKakce1
ilustrační foto

Na silnici pak už nezbylo žádné místo pro cyklistku, kterou zachytil návěsem. Ta následně spadla z kola a přitom utrpěla řadu zranění, se kterými ji zdravotnická záchranná služba letecky transportovala do liberecké nemocnice. Tam ji lékaři operovali a hospitalizovali na jednotce intenzivní péče. Kromě fyzických zranění má i psychické trauma.

Řidič kamionu je za to plně zodpovědný. Přesnou právní kvalifikaci nehodové události určíme potom, až obdržíme kompletní lékařskou zprávu z nemocnice. Zjistili jsme, že pod vlivem alkoholu nebyl. Jeho chování za volantem je pro nás o to více nepochopitelné.

Pokud je v jednom okamžiku v konfliktu bezpečnost a plynulost silničního provozu, měl by nám napovědět zdravý rozum, že musí mít samozřejmě přednost bezpečnost. Silnice patří nejen motorovým vozidlům, ale i cyklistům a chodcům. Zákonem stanovený povinný minimální boční odstup od cyklisty dává řidičům jasnou informaci o tom, jaký odstup je považován za bezpečný, jeho určení předcházely rozsáhlé analýzy dopravní nehodovosti.

Zákon chtěl především upozornit na význam ohleduplnosti v silničním provozu. Pod článkem můžete vidět videozáznam  zmíněné nehody, kde šla lidská ohleduplnost zcela stranou.