S poklesem venkovních teplot hasiči zaznamenali větší počet požárů sazí v komíně

112
17. 02. 2021 | 8:52

Minulý týden sužoval většinu České republiky silný mráz. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje s poklesem teplot zaznamenal větší počet požárů sazí v komíně. Od 10. února do dnešního dne se jednalo o 14 událostí tohoto typu. I když je topná sezóna v plném proudu, je třeba spalinové cesty kontrolovat a udržovat v bezpečném a vyhovujícím stavu. Podle § 43 - § 47, zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně.

Minimální požadavky na lhůty čištění a kontrol spalinové cesty dle vyhlášky č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty jsou pro čištění spotřebiče při jmenovitém výkonu do 50 kW včetně při celoročním provozu:

3x ročně u spotřebiče na pevná paliva,

2x ročně na kapalná paliva,

1x ročně na plynná paliva. 

Čištění spalinové cesty sloužící pro odtah spalin od spotřebiče na pevná paliva o jmenovitém výkonu do 50 kW včetně je možné provádět i svépomocí. Co je ale třeba zajistit, je kontrola spalinové cesty oprávněnou osobou – kominíkem –  a to alespoň jednou za rok.

Když už k požáru sazí v komíně dojde, je nutné přestat topit a následně vybrat topeniště. Rozhodně se k hašení rozpáleného komína nepoužívá voda, mohlo by dojít k popraskání komínového tělesa. Požár sazí v komíně není radno podcenit, proto volejte vždy linku 112 nebo 150.

HZS LK/Jakub Sucharda, tiskový mluvčí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace