Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Senior šel hledat manželku, sám však zabloudil. Jiný pán (90) se ztratil a zranil v Krkonoších

112
13. 11. 2022 | 17:17

Obyčejná procházka do lesa, kde si chtěla seniorka ze Semilska nasbírat klestí, se během pár hodin změnila v dramatickou událost. Když se totiž vrátila domů, nejen, že byl dům zamčený, ale především se uvnitř nenacházel její 90letý manžel. Vzhledem k tomu, že senior nebyl zvyklý opouštět domov sám a již měl určité zdravotní problémy, měla žena o svého chotě skutečnou obavu.

HS1
Foto z pátrací akce v Krkonoších je z webu Horské služby

Když se jí ani za pomoci sousedů nepodařilo muže nalézt v okolí, kontaktovala po 18. hodině prostřednictvím linky 158 operačního důstojníka. Vzhledem k povětrnostním podmínkám, tmě a citelně padajícím teplotám k bodu mrazu, bylo rozhodnuto o realizaci pátrací akce v terénu.

Do pátrací akce se během chvíle zapojilo více jak sedm desítek profesionálů složek Integrovaného záchranného systému z řad Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, ale i Horské služby. Avšak ani občané nezůstali k osudu seniora lhostejní a k pátrání se připojila i početná skupina dobrovolníků.

Všichni společně propátrali více jak 2,5 hektaru mnohdy velmi náročného terénu ve značně nepříznivých podmínkách a zhruba po 4 hodinách od nahlášení události, se seniora podařilo nalézt. Následně jej z nepřístupného terénu dopravili na nejbližší komunikaci a předali do rukou zdravotníků při vědomí a bez zranění závažnějšího charakteru.

PČR/Adéla Fialová

Seniora z Jestřabí našli pomocí psovodů a rojnic

Členové krkonošské Horské služby se v sobotu 12. listopadu večer a v noci podíleli ve spolupráci s Policií ČR a hasiči na pátrací akci po ztraceném seniorovi z obce Jestřabí v Krkonoších.

Foto z www.horskasluzba.czVýzvu dostala Horská služba kolem 20 hodiny večer. Na místo vyrazilo 50 horských záchranářů z okrsků Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Benecko, Špindlerův Mlýn a Strážné. Nasazení byli také čtyři psovodi z Krkonoš a Orlických hor. Právě pomocí psovodů a rojnic se prohledávalo okolí obce.

Ve 23.30 byl pohřešovaný na louce nedaleko obce nalezen rojnicí složenou z hasičů a členů Policie ČR. Senior zřejmě upadl a měl zlomenou dolní končetinu, poraněná žebra a byl silně podchlazený. Horská služba provedla základní ošetření, zajistila tepelný komfort a transportovala seniora k sanitce Záchranné služby libereckého kraje. Dávejte na sebe nejen na horách pozor!

TZ Horská služba