Seniorka z Jablonecka přišla o 2,8 milionu korun, věřila, že investuje do kryptoměn
Seniorka z Jablonecka přišla podvodem o 2,8 milionu korun, když uvěřila, že jde o investice do kryptoměn. Část peněz si na to půjčila. Totožnost pachatelů policie zatím nezná. Žena s nimi mluvila jen telefonicky nebo si s nimi psala e-maily. Na webu policie o tom dnes informovala její regionální mluvčí Dagmar Sochorová.
Žena byla v kontaktu s neznámými pachateli od září 2022, kdy ji zaujala na internetu nabídka na investování do kryptoměn. Na jejich nákup vydala nejprve 30.000 korun, pak ji neznámý muž podle Sochorové přesvědčil k nákupu dalších balíčků za 160.000 korun.
Loni ženu kontaktovali další neznámí lidé a přiměli ji, aby si peníze z těchto transakcí převedla na nový obchodní účet s tím, že tam ale nejprve musí vložit další peníze. Neznámý, s nímž byla dál v kontaktu, ji pak přiměl pod různými záminkami k zasílání dalších peněz. "Došlo to tak daleko, že si žena vzala i dva úvěry ve statisícových částkách a další finance si půjčila i od své známé," dodala mluvčí.
Seniorka neznámému poslala i kopii svého občanského průkazu, platební karty s částečně zakrytými údaji a výpisy ze svých účtů u bankovních společností. "A nakonec se neznámému muži dosud nezjištěným způsobem podařilo získat vzdálený přístup do ženina počítače včetně internetového bankovnictví a bez jejího souhlasu zadával odchozí platby na kryptoměnové burzy," uvedla Sochorová.
Komunikaci s neznámým seniorka ukončila až letos v lednu, kdy požadoval další investici půl milionu.
"Za to, že jí tentokrát již všechny její finanční prostředky pošlou na její účet a provedou i expresní platbu splátky její známé, která jí část peněz půjčila. Na základě této skutečnosti se žena, která uvedeným způsobem přišla o téměř tři miliony korun, rozhodla na konci února podat trestní oznámení," dodala mluvčí policie.
Případů internetových podvodů podle policie v posledních letech přibývá, denně řeší policie v Libereckém kraji v průměru čtyři až pět případů kyberkriminality. "Přestože pravidelně o podobných případech informujeme a veřejnost před podvodníky varujeme, stále tyto případy přibývají a lidé zbytečně přicházejí o své někdy i celoživotní úspory. Uvědomte si, že v dnešní době nikomu nikdo nic nedá zadarmo jen tak. Nabízené velmi výhodné investice do čehokoliv jsou svým charakterem velmi rizikové," dodala Sochorová. Lidé by si podle ní měli při kontaktu s neznámými lidmi, kteří nabízejí zhodnocení peněz, důkladněji ověřit, zda jde skutečně o investiční poradce.
čtk