Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Tajné, naštěstí jen prověřovací cvičení, velelo hasičům zachránit turisty ze skalní věže Terezínka

112
26. 06. 2019 | 13:25

Minulý týden proběhlo prověřovací cvičení pro stanice Tanvald, Jablonec nad Nisou, Liberec a JSDHO Velké Hamry. Jednalo se o záchranu tří osob z vyhlídkové skalní věže Terezínka nedaleko Tanvaldu.

hasProverka1
Foto: HZS

Jelikož je prověřovací cvičení utajené, hasiči k němu jeli jako k „ostré" události. Námět jim připravil složitou situaci - pád tří neukázněných turistů z kamenného zábradlí na skalní vyhlídce Terezínka. Pád jeden turista nepřežil, druhý byl v bezvědomí (utrpěl zlomeninu dolní končetiny a pohmoždění), třetí zavolal pomoc, ale poslal jenom souřadnice GPS.

Právě souřadnice GPS byly pro hasiče jediným vodítkem k místu mimořádné události, operační středisko nesdělovalo další informace, a tak vše záleželo na veliteli vozidla a jeho tabletu. Se situací si hasiči skvěle poradili, osobu v bezvědomí prioritně zajistil hasič ze stanice Tanvald do doby, než k ní slanily lezecké skupiny a pomocí lezeckých technik a transportních prostředků ji vyprostily ze stěny a předaly ZZS. K osobě při vědomí slanil jeden lezec a zajistil ji proti pádu do doby, než došlo k záchraně osoby v bezvědomí. Zhruba po dvou hodinách byla záchranná akce ukončená.

HZS/Zdenka Štrauchová

Foto v galerii: HZS LK, stanice Tanvald.