Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Tanvaldští hasiči budou jezdit k mimořádným událostem novým vozem CAS 20/3500/210 – S2T

112
06. 12. 2019 | 13:02

Tanvaldští hasiči se těší novému přírůstku do své „stáje“. Nově budou k mimořádným událostem jezdit novou Scanií P440 B4×4 řady XT o rozvoru 4 550 mm, kterou vyrobila firma KOBIT, spol. s.r.o. 

hasiči auto 1
Foto: HZS LK

Zbrusu nová CAS 20/3500/210 – S2T je provedena v červené barvě v odstínu RAL 3024, která je realizována formou polepu. Motor je řadový šestiválcový o výkonu 324 kW. Agregát spolupracuje s automatizovanou převodovkou Opticruise s hydrodynamickým retardérem. Přední náprava je odpružena listovými pery, zadní vzduchovými měchy s možností úpravy výšky CAS.

Kabina pro mužstvo je čtyřdveřová, šestimístná, vybavená nezávislým vytápěním a automatickou klimatizací. Vnitřní LED osvětlení je dvoubarevné s možností volby nižší intenzity. CAS je na zpětných zrcátkách a v zadní části osazena LED pracovními světlomety s intenzitou světelného toku 1 000 lumenů, které osvětlují prostor podél boku CAS. Zapnutí pracovních světlometů je umožněno z místa řidiče a je nezávislé na zařazeném zpátečním rychlostním stupni.

Zadní část automobilu je vybavena kamerou pro sledování prostoru za vozem z místa řidiče při couvání. Kamera je vyhřívaná, odolná proti prachu a vodě. Zobrazovací část kamery je soustředěna do displeje autorádia o velikosti 7“ v zorném poli řidiče. CAS je vybavena zásuvkou Rettbox-air 230 V se systémem inteligentního dobíjecího zařízení akumulátorových baterií sdruženou s přípojným místem pro doplňování tlakového vzduchu.

Tento nový automobil se může brodit klidnou vodou až do hloubky 800 mm. Přední část vozu je v prostoru rámu vybavena elektrickým lanovým navijákem RHINO 15 s tažnou sílou ve vodorovné rovině 60,8 kN. Cisterna je vybavena automatickými podmítacími řetězy.Foto: HZS LKNástavba

CAS je v pravé zadní schráně vybavena zařízením pro řezání vodním paprskem CCS Cobra C 360 HLS Kit. s možností přimísení abraziva. Zařízení je určené pro řezání stavebních konstrukcí (zejména materiálů: zdivo, beton, ocel, sklo, pryž, dřevo). Umístění řezacího zařízení v pravé zadní schráně si vyžádalo přemístění navijáku vysokotlaké hadice do prostoru nad požární čerpadlo. Z důvodu dodržení hmotnostních limitů je CAS vybavena nádrží na vodu o objemu 3500 l a nádrží na pěnidlo o objemu 210 l.

Konstrukce zařízení pro plnění nádrže na vodu z vnějšího tlakového zdroje umožňuje samočinné a plynulé doplňování nádrže na vodu z vnějšího zdroje v závislosti na poklesu hladiny v nádrži na vodu. Systém umožňuje automatickou elektronickou regulaci přimísení pěnidla v závislosti na aktuálním odběru a průtoku vody s nastavením přimísení od 0 % do 6 %. CAS je vybavena automatickou regulací udržování zvoleného tlaku na výstupu čerpadla v návaznosti na aktuálním průtoku vody. CAS je vybavena svislými pohledovými stavoznaky na bocích vozidla. Ty signalizují stav hasebních látek v úrovni 20 %, 40 %, 60 %, 80 % a 100 %. Pro vodu je v barvě zelené a je umístěn mezi přední a střední roletkou, stavoznak pro pěnidlo je v barvě žluté a je umístěn mezi střední a zadní roletkou.

CAS je v prostoru mezi kabinou a účelovou nástavbou vybavena pneumaticky vysouvaným osvětlovacím stožárem TVS 01 o výšce 5 m od země s 24V LED světlomety s celkovým světelným tokem 30 000 lm a krytím IP 44 napájeným od podvozku CAS.

Hygienické prostředky tekuté mýdlo v dávkovacím zásobníku, alkoholová dezinfekce v dávkovacím zásobníku a papírové ručníky jsou uloženy v účelové nástavbě v pravé zadní skříni na výsuvném úložném prvku. Do tohoto prostoru je vyvedena hadice s uzavírací armaturou a odvodňovacím prvkem, která je napojená na nádrž na vodu a je určena k základní hygieně osádky.Foto: HZS LKSoučástí je spirálová hadice s ofukovací tryskou, která je napojena na tlakovou vzduchovou soustavu podvozku a ovládaná mechanickým vzduchovým kohoutem umožňujícím očištění tlakovým vzduchem. Stejný systém je umístěn v levé přední schráně pro očistu motorové pily.

Na horní pochůzné plošině nástavby je úchytný prvek pro lafetovou proudnici Protek Style pro plný a roztříštěný proud se jmenovitým výkonem 2 000 litrů za minutu, délkou účinného dostřiku plným proudem 50 m a s nastavitelným průtokem od 800 do 2 000 litrů za minutu. Lafetová proudnice je konstruována současně jako přenosná, stativ (podstavec) pro přenosnou lafetovou proudnici je součástí dodávky. Dále je součástí dodávky originální nástavec proudnice na těžkou pěnu.

CAS 20/3500/210 – S2T byla pořízena v rámci projektu Posílení bezpečnosti společného příhraničí v oblasti Jelenohorské kotliny, Jizerských hor a Krkonoš (Registrační číslo projektu: CZ.11.1.23/0.0/0.0/16_023/0000905), jehož cílem je zvýšení připravenosti a vzájemné součinnosti při provádění záchranných a likvidačních prací při řešení mimořádných událostí a krizových stavů vzniklých v pohraniční oblasti.

HZS LK/Lucie Hložková