Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Tři až šest let vězení hrozí muži z České Lípy za utýrání vlastního psa zvlášť trýznivým způsobem

112
17. 02. 2023 | 13:57

Policie obvinila jednadvacetiletého muže z České Lípy z týrání zvířete zvlášť trýznivým způsobem. Hrozí mu za to tři až šest let vězení. Utýral k smrti vlastního psa, křížence labradora s retrívrem. Poslední měsíce ho ani nevenčil, málo krmil a povětšinou držel doma uvázaného na metr dlouhém lanku připevněném k pantům dveří, kde pes ležel ve vlastních výkalech. Na webu policie o tom informovala regionální mluvčí Ivana Baláková.

pes týraný
Týraný pes, foto - zdroj: PČR

"Mladík, který již čelí trestnímu stíhání pro zločin týrání zvířat, spáchaný zvlášť trýznivým způsobem, se obhajoval při výslechu tím, že na krmení pro něj neměl dost peněz. I kdyby to byla pravda, tak ho mohl odnést do útulku anebo vrátit původnímu majiteli. Namísto toho ho nechal v bolestech zemřít," dodala Baláková.

Muž si pořídil psa na inzerát jako štěně na jaře 2021. Hrubě se k němu začal chovat, jakmile pest trochu odrostl. "Podle svědeckých výpovědí pes v jeho péči nejvíce trpěl posledních deset měsíců svého života, tedy v období od podzimu roku 2021 do loňského července, kdy uhynul. Zjistili jsme, že mu po tu dobu nezajišťoval dostatečnou výživu a pitný režim, vůbec ho nevenčil a po většinu dne ho doma držel uvázaného za obojek na asi metr dlouhém kovovém lanku připevněném k pantům dveří," uvedla mluvčí policie.

Pes proto podle ní ležel ve vlastních výkalech a hygienické péče se mu dostávalo jen sporadicky od lidí, kteří domácnost navštěvovali a slitovali se nad ním. "Máme také zaznamenaná svědectví o tom, že psa trestal bitím a nebo tím, že mu misky s krmivem a vodou stavěl mimo jeho dosah, když byl přivázaný. Kvůli nedostatečnému pohybu pes později ochrnul na zadní nohy a v červenci loňského roku doma bez jakékoliv pomoci uhynul. Mladík se ho zbavil tak, že ho v igelitovém pytli pohodil do křoví nedaleko svého bydliště," uvedla Baláková.

Případem se začali policisté zabývat poté, co tělo uhynulého psa ve venkovním prostoru jednoho českolipského sídliště objevili. "V rámci zahájeného trestního řízení jsme ho nechali zkoumat soudním znalcem v oboru veterinární medicíny a ten dospěl k závěru, že pes uhynul v důsledku pokročilého stupně vyčerpání energetických rezerv organismu a selhání imunitních reakcí pro značnou vyhublost až kachexii," dodala mluvčí policie.

čtk