Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Včasný zákrok a použití defibrilátoru AED pomohlo zachránit 74letého muže

112
13. 11. 2023 | 17:07

Policejní hlídky mají ve své výbavě kromě jiného také automatický externí defibrilátor (AED). Hlavním účelem je poskytnout co nejrychlejší pomoc osobám se srdečním kolapsem. Rychlý zákrok hlídky a použití přístroje již nejednou zachránilo lidský život.  Jeden takový zásah mají za sebou i liberečtí policisté.

defibrilator first-aid-4089599 1280
Ilustrační foto

V pátek 10. listopadu krátce před polednem byli vysláni prostřednictvím Integrovaného operačního střediska Libereckého kraje policisté z obvodního oddělení Vápenka k 74letému muži v bezvědomí.

Před jejich příjezdem již prováděl nepřímou srdeční masáž nad ležícím mužem policista nprap. Pavel Svoboda, který vše slyšel v rádiové komunikaci a byl poblíž místa oznámení. Jeho kolegové prap. Jiří Bažant a pprap. Radim Přenosil jej vystřídali a připravili k použití defibrilátor. Ještě před samotným nasazením přístroje se muž nadechl a pak přestal reagovat.  Přiložené AED zanalyzovalo jeho zdravotní stav a doporučilo výboj. Policisté pokračovali dále v nepřímé srdeční masáží a to až do příjezdu Horské služby a Rychlé zdravotnické služby Liberec.

Nakonec se u 74letého muže podařilo obnovit a stabilizovat životní funkce.  Zdravotnickou záchrannou službou Liberec byl poté převezen do Krajské nemocnice v Liberci.

Na místě je určitě vyzdvihnout rychlý zásah policistů. Díky pohotovosti se podařilo zachránit to nejcennější, lidský život.

PČR/Klára Jeníčková