Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Začali spolu kolama dolů, ve svátek, na autodromu Sosnová

112
09. 05. 2019 | 21:00

Včera se na autodromu Sosnová u České Lípy uskutečnila v pořadí již čtvrtá akce v rámci letošního 2. ročníku preventivního projektu Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR ve spolupráci s Asociací center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR zaměřená na bezpečnost řidičů motocyklů "Začněme spolu aneb kolama dolů".

Příznivci rychlých strojů se mohli za doprovodu policejních motorek vydat na spanilou jízdu v doprovodu policejních motoreck z Liberce na autodrom v Sosnové u České Lípy. V ranních hodinách se účastníci akce sešli na parkovišti u liberecké Home Credit Arény, odkud se následně společně vydali přes Ještěd - Světlou pod Ještědem - Osečnou - Hamr na Jezeře - Stráž pod Ralskem - Mimoň - Doksy - Dubá a Jestřebí na samotný polygon. 


Společné jízdy se jako v roce předešlém zúčastnili i představitelé vedení Policie ČR, včetně ředitele služby dopravní policie brig. gen. Ing. Tomáše Lercha. 

V rámci společného projektu proproběhla bezplatná ukázka výcviku na polygonu. V Sosnové byl pro ně připraven zajímavý program. Všechny návštěvníky akce přivítal na polygonu brig. gen. Ing. Tomáš Lerch, který všem přítomným poděkoval za jejich účast na akci, kdy poukázal na to, že jejich přítomnost znamená, že přemýšlejí o své bezpečnosti, což je důležité. Všichni by měli mít k motorce respekt. Smyslem projektu je snížit následky a počty dopravních nehod zaviněných motorkáři.

Pod "drobnohledem" zkušených instruktorů absolvovali všichni účastníci celkem 5 stanovišť:

1. prošli malým kurzem první pomoci
2. absolvovali přednášku z dopravní psychologie - Mgr. Macourková
3. vyzkoušeli si praktickou jízdu po okruhu
4. krizové brždění, brždění v přímém směru nebo v náklonu, manipulace s motocyklem v nižších rychlostech, výhybné manévry
5. a simulace nejpodstatnějších částí praktických zkoušek žadatelů o řidičský průkaz pro skupinu A

Vladimír Mašek, bývalý závodník mistrovských soutěží v třídě superbiků a šéfinstruktor liberecké motoškoly "Stop nehodám" informoval všechny motorkáře o nejdůležitějších zásadách bezpečné jízdy na motocyklu a předal jim své zkušenosti.

Přestože limit 250 motorkářů byl naplněn, do Sosnové nakonec přijelo okolo 300 účastníků. I když jich bylo více, tak je pořadatelé neodmítli a zapojili je do výcvikového programu.

Všichni účastníci akce obdrželi reflexní šle, pamětní nálepku  a od BESIPU brožuru "Zásady bezpečné jízdy na motocyklu".

Kromě ukázek bezpečné jízdy a aktivního tréninku byl pro účastníky připraven i doprovodný program, a to preventivní stánek Policie ČR včetně náboru, BESIP Týp a stanoviště Týmu silniční bezpečnosti. I na těchto stanovištích mohli návštěvníci akce získat řadu zajímavých a důležitých informací.

PČR/Vladimíra Šrýtrová