Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Zdeněk Vrána a Vojtěch Prášil získali zlato v Berlíně, v nejtěžším hasičském závodě Evropy

07. 05. 2024 | 5:46

Dva lidé, jeden tým, jeden cíl. Tak zní motto „nejtěžšího závodu v Evropě“ – Berlin Firefighter Stairrun. Dvanáctého ročníku berlínského závodu se v sobotu 4. května 2024 zúčastnili také příslušníci Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje – nprap. Zdeněk Vrána a nstržm. Vojtěch Prášil. A byli velmi úspěšní – ve své kategorii vybojovali zlaté medaile!

Berlin1
Foto: nprap. Zdeněk Vrána

Letos měli na sportovním hasičském klání v Berlíně za HZS Libereckého kraje startovat původně dva týmy. „V posledním týdnu před závody bohužel omarodil Aleš Zeman, můj parťák z minulých dvou ročníků,“ popisuje Zdeněk Vrána a pokračuje: „Takže to vypadalo, že vezmu do Berlína manželku a budeme fandit klukům. Jenže pár dnů před odjezdem se začalo řešit, že ani Josef Ječný nebyl po nemoci ještě zcela v kondici.“ Z druhého týmu byl na závody připravený Vojtěch Prášil, Zdeňkův kolega ze směny C na centrální hasičské stanici v Jablonci nad Nisou. Postavit se na start závodu chtěli oba hasiči, a tak den před konáním závodů oslovili organizátora s prosbou o změnu ve startovní listině. A povedlo se.

Čeští borci pod berlínksou televizní věží. Foto: nprap. Zdeněk Vrána

V kategorii „oldies“, tedy starších (součet věku dvojice závodníků do 99 let) neměli Zdeněk a Vojta konkurenci. Závodu se letos zúčastnilo 354 dvojic z 11 zemí světa. Úkolem hasičů, kteří vyběhnou na závodní trať, je co nejrychleji přeběhnout náměstí Alexanderplatz a zdolat 39 pater výškové budovy – převýšení 110 metrů. To vše v kompletním vystrojení, tedy v třívrstvém zásahovém oděvu, zásahové obuvi, s přilbou a aktivním dýchacím přístrojem. Po celou dobu závodu musí být dvojice nedělitelná – na dohled od sebe, od 35. patra až do cíle musí být na vzdálenost paže. Po celou dobu je nedělitelnost soutěžních dvojic přísně dozorována rozhodčími. Cíl čeká v devětatřicátém patře, kde druhý z dvojice zmáčkne tlačítko časomíry. „Po lapení dechu se dostavuje radost z absolvování závodu, z pohybu a začíná pohodový den, bez ohledu na umístění,“ popisuje Zdeněk. „Závod jsme si oba moc užili. Zdenda běžel neskutečně rychle, chvílemi jsem měl co dělat, aby mi neutekl,“ přiznává Vojtěch. Parťáci ze směny i ze soutěže pokořili závodní trať v čase 6 minut a 28 vteřin.

„Prověřovací cvičení“? Trénink v areálu pod Ještědem

Nejen, že jablonečtí hasiči obsadili první příčku ve své kategorii, v absolutním pořadí se umístili na úžasném třetím místě. A jak se profesionální hasiči na takový závod připravují? „Dost individuálně. Někdo víc běhal, někdo jezdil na kole, někdo běhal s dítkem v kočárku,“ přibližuje Zdeněk Vrána. Příslušníci ze stanice Turnov trénovali během na pásu se zátěží, v Jablonci nad Nisou často chodili na cvičnou věž, kde původní dvě závodní dvojice podnikly i dva společné tréninky. Takzvaným „prubířským kamenem“ přípravy na náročné závody bylo cvičení na velkém skokanském můstku ve skiareálu na Ještědu. „Ten byl sice nesrovnatelný se samotným závodem, protože má nepravidelné schody a je o 40 výškových metrů náročnější než soutěž,“ komentuje Zdeněk a dodává: „Věděli jsme, že když ustojíme tento výběh, nemusí závod dopadnout špatně.“

Profesionální hasiči svou fyzickou zdatnost využijí i při běžných zásazích, například u dopravních nehod, kde se provádí vyprošťování osob. Díky poctivé a svědomité přípravě se můžeme radovat z jejich úspěchu, ke kterému jim tímto srdečně gratulujeme!

TZ HZS LK/Jaroslava Benešová