Žena chtěla obchodovat na burze s kryptoměnou a přišla skoro o čtyři miliony
Kriminalisté z Oddělení hospodářské kriminality v Jablonci nad Nisou od minulého týdně šetří případ, ve kterém žena zřejmě s vidinou úspěšného obchodování na burze s kryptoměnou přišla během pěti měsíců téměř o 4 miliony korun.
Tato žena na začátku října loňského roku zareagovala na reklamní sdělení ohledně investic, které obdržela do svého mobilního telefonu. Do formuláře uvedla své jméno, telefonní číslo a e-mail. Za několik dní byla telefonicky kontaktována neznámou ženou, která ji informovala o možnosti investic a s tím souvisejícím přidělení finančního manažera, který jí bude vše zařizovat.
V následujícím období poškozená v rámci komunikace s přiděleným finančním poradcem provedla několik plateb na různé účty a tomuto poradci také umožnila vzdálený přístup do svého počítače. Manažerka ženě ukázala prostřednictvím tohoto dálkového přístupu různé transakce s akciemi na burzách s kávou, pšenicí, zlatem apod. Také jí ovšem vysvětlila údajně nový projekt kryptoměny Bitkoin s počátečním vkladem 650.000,- Kč a vytvořila jí i kryptopěněženku. Poškozená souhlasila jak s podmínkou počátečního vkladu, tak i s vytvořením kryptopeněženky.
V průběhu následujících pěti měsíců převedla žena v několika platbách ve statisícových částkách na různé účty téměř čtyři miliony korun. Mezi těmito jejími platbami jí zřejmě jako „důkaz úspěšného obchodování“ na burze přišla na její účet částka necelých 23 tisíc korun, o kterých manažerka hovořila jako o vydělaných penězích. Kriminalisté již ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.
V souvislosti s tímto velmi stručně popsaným případem upozorňujeme, že je důležité chovat se obezřetně a řídit se několika pravidly:
- nereagovat na telefonické, emailové či jakékoliv jiné nabídky brokerů k nákupům kryptoměn a obchodování na burzách
- nikomu neumožňovat vzdálený přístup k PC, notebooku apod.
- nefotit, ani jiným způsobem neposkytovat osobní doklady nebo jejich kopie cizím osobám
- před vlastním nákupem kryptoměn si pečlivě prostudovat, jak kryptoměny fungují, jaké druhy kryptopeněženek existují, jaké jsou jejich zabezpečení, výhody a nevýhody apod.
- v případě rozhodnutí investice do kryptoměn si na internetu o burzách zjistit veškeré možné informace a reference (zda se nejedná o podvodné burzy)
Opatrnosti a obezřetnosti není nikdy dost, o to více to platí v kyberprostoru, kde nikdy nevíme, kdo se skutečně nachází na druhé straně počítače. Proto si vždy dostatečně prověřte, zda nakupujete, obchodujete nebo provádíte transakce u ověřených firem, na skutečných internetových burzách apod.
PČR/Dagmar Sochorová