Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Ztracené houbaře hledali příbuzní i policisté, do akce nasadili psy i vrtulník. Chyba byla, že u sebe neměli mobil

112
22. 09. 2019 | 18:35

Policisté pátrali po ztracených houbařích. V pátek večer hledali na Frýdlantsku 66letého muže a v sobotu odpoledne v Novém Městě pod Smrkem 70letou ženu. Pátrací akce měly dobrý konec. 

houbyhodně
ilustrační foto

V pátek 20. září 2019 se krátce před osmou hodinou večer obrátila na policisty žena z Frýdlantska, která postrádala svého bratra. Během dne spolu vyrazili na houby do lesa, kdy se v jednu chvíli oddělili a následně se ztratil jeden druhému z očí a od té doby se již neviděli. Oznamovatelka se se svou rodinou snažila bratra najít, ale když se jim to asi po čtyřech hodinách nepodařilo, zavolali na tísňovou linku 158. Muž u sebe bohužel neměl mobilní telefon. 

Do akce jsme nasadili několik policejních hlídek, včetně policejního psovoda se služebním psem a byl povolán také policejní vrtulník. Po seniorovi společně s policisty pátrali i hasiči. 

Pátrací akce měla naštěstí dobrý konec.  Muže se podařilo vypátrat krátce po deváté hodině večer v restauraci v Dětřichově a byl v pořádku.

V sobotu 21. září 2019 řešili policisté na frýdlantském výběžku podobnou situaci. Kolem půl druhé hodiny odpoledne přijali policisté na tísňovou linku oznámení ze Zdravotnické záchranné služby o pohřešování 70leté seniorky v okolí Nového Města pod Smrkem. Žena byla se svou rodinou poblíž Andělského vrchu na houbách a ani v tomto případě u sebe neměla mobilní telefon. Během houbaření se své rodině ztratila z dohledu a poté ji rodina nemohla najít. Vzhledem k tomu, že žena byla diabetička a užívala inzulin, měla rodina o to větší obavu o její život a zdraví. 

Do pátrací akce v lesním terénu se zapojilo několik policejních hlídek včetně policejního psovoda, dále hasiči a také horská služba. 

I tato akce měla šťastný konec. Ženu se podařilo krátce po třetí hodině odpoledne vypátrat v Novém Městě pod Smrkem, poblíž hřbitova v ulici Celní. Byla v pořádku, bez zranění. 

V této souvislosti vyzýváme všechny milovníky hub,  aby chodili do lesa alespoň ve dvou,  a pokud možno aby byli vybaveni  mobilním telefonem. Mezi sebou by pak měli houbaři průběžně udržovat kontakt a nezacházet hluboko do lesů tam, kde to dobře neznají.

Policisté proto radí houbařům:

Než se vydáte na výlet nebo do lesa na houby, zvažte své síly (musíte mít sílu z lesa či  z výletu dojít zpět domů).

Dejte vždy vědět blízkým osobám, kam jdete, kdy se vrátíte.

Vezměte s sebou mobilní telefon, který je funkční a nabitý.

Pokud se chystáte na delší dobu do přírody, vezměte s sebou malou svačinu ( jídlo a pití).

Nezapomeňte na vhodné oblečení, do sucha, do mokra i do zimy.

Nevydávejte se do neznámého, neschůdného terénu.

Všímejte si větších objektů a cesty, kudy jdete (usnadní to orientaci, kdybyste zabloudili).

Pokud to jde, nevydávejte se na výlet nebo na houby sami.

PČR/Vladimíra Šrýtrová