Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přímo ve třídách si budou moci studenti prohlédnout nejzajímavější místa českých jaderných elektráren

17. 03. 2024 | 18:16

Přímo ve svých třídách si budou moci studenti prohlédnout nejzajímavější místa českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Od dubna Skupina ČEZ spouští zajímavý vzdělávací program pro základní a střední školy.

ČEZ spouští speciální vzdělávací program pro školy. Studenti si nápříklad budou moci virtuálně prohlédnout Temelín a Dukovany
ČEZ spouští speciální vzdělávací program pro školy. Studenti si nápříklad budou moci virtuálně prohlédnout Temelín a Dukovany. Foto: ČEZ

Interaktivní projekt „Setkání s energií“ přivede do tříd operátory jaderných elektráren Temelín a Dukovany, vysokoškolské pedagogy a nezávislé odborníky na energetiku, aby s žáky probírali klíčová témata současné i budoucí energetiky. Školy, které mají o netradiční semináře s energetickými odborníky zájem, se od dnešního dne mohou registrovat na www.setkanisenergii.cz.
 
Virtuální prohlídky jaderných elektráren Temelín a Dukovany, netradiční fyzikální pokusy, a především pak diskuze s odborníky na energetiku. Takové jsou hlavní body devadesátiminutového programu „Setkání s energií“, který ČEZ od dubna spouští pro základní a střední školy. „Ze zkušenosti víme, že učitelé mají o naše vzdělávací projekty velký zájem. Čím je navíc program interaktivnější a názornější, je pro studenty zajímavější. Proto jsme doplnili povídání odborníků o co nejvíc fyzikálních pokusů. Navíc díky virtuální realitě ReakTour si děti budou moci technologii prohlédnout téměř naživo,“ uvedla Kateřina Bartůšková, vedoucí útvaru informační centra a vzdělávání Skupiny ČEZ.

Studenti se díky speciálním brýlím s virtuální realitou podívají do nejstřeženějších a nejzajímavějších míst českých jaderných elektráren, jako jsou například reaktorové sály, velíny nebo vnitřky chladicích věží. Srozumitelnou a zábavnou formou odborníci školákům představí současné trendy v energetice. Tématem diskuze tak budou především jaderné a obnovitelné zdroje, ale i malé modulární reaktory, elektromobilita nebo ukládání energií. „Budeme rádi, pokud setkání studenty zaujmou a třeba je i motivují pro práci v energetice, která je bezesporu fascinujícím oborem budoucnosti,“ dodala Kateřina Bartůšková.

První seminář se uskuteční 8. dubna na Gymnáziu v Soběslavi v jižních Čechách. „Setkání s energií“ je součástí rozsáhlého vzdělávacího programu Skupiny ČEZ. Projekt je pro školy zdarma a objednat si ho mohou na  www.cez.cz/setkanisenergii. Ještě do konce školního roku má ČEZ v plánu stihnout minimálně šest desítek setkání ve školách po celé České republice.

Vzdělávací program Skupiny ČEZ zahrnuje různé typy oborných stáží pro středoškoláky a vysokoškoláky, programy pro žáky základních škol, školní exkurze do areálů a infocenter Skupiny ČEZ nebo třeba živě vysílané prohlídky z interaktivního TV studia Virtuálně v elektrárně. I díky těmto aktivitám se ČEZ daří průběžné pokrývat personální potřeby i přes zpravidla náročné požadavky na technické vzdělání nebo odbornou způsobilost.

TZ ČEZ/Ota Schnepp