Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Včelám medonosným svědčí i město. Chovají se v úlech nainstalovaných na střechu obchodního centra

22. 09. 2019 | 10:16

BUdete-li mít cestu do nedaleké Mladé Boleslavi, stavte se za včelami ve městě. Podpořit ekosystém, ale i navázat na současný světový trend „dostat“ včely do města se rozhodlo Bondy Centrum v Mladé Boleslavi. Na střeše jednoho z pavilonů tak ve spolupráci se zkušeným odborníkem zahájilo chov včel medonosných ve dvou úlech. Medu se chovatelé dočkají už příští sezónu.

včelařMB
Foto od autora TZ

Na střeše jednoho z pavilonů v severozápadní, závětrné části Bondy Centrum ve spolupráci se zkušeným odborníkem zahájilo chov včel medonosných ve dvou nainstalovaných úlech. „Pro založení nové včelnice je nutné nemít ji v létě rozpálenou od slunce. Důležitý je zdroj vody, kterou včely potřebují pro ochlazení svého životního prostředí v úlu,“ hovoří o optimálních podmínkách chovu Ing. Jiří Šturma, předseda Včelařského spolku pro Mladou Boleslav a okolí, který se bude o včelky starat.

„Včely disponují relativně velkým doletem, až 5 km. V terénu se orientují podle čichu, čichové smysly mají v tykadlech, a proto snadno najdou zdroje své obživy,“ vysvětluje Ing. Jiří Šturma a pokračuje: „Někdy jim cestu zpět do úlu dokáže komplikovat chemie, například postřiky, které se ve velkém aplikují do přírody, včely jsou pak dezorientovány a nedokážou se vrátit. Společně se zástupci Bondy Centra jsme vybrali pro založení úlů to nejvhodnější místo, a mohu potvrdit, že funguje dobře. Medu bychom se tak mohli dočkat už příští sezónu.“

Zatím žije v každém ze dvou úlů více než 40 tisíc včel s tím, že se včelstva budou v příštích letech rozšiřovat. Aktuálním úkolem je překlenout zimní období, které včely přečkají v úlech, neboť jejich aktivním obdobím, kdy sbírají pyl a nektar, jsou měsíce březen a červenec. „I přesto, že do této ekologické aktivity neumíme širokou veřejnost zapojit, můžeme alespoň slíbit, že se budeme snažit včelstvo stále rozšiřovat. Je to kapka v moři v péči o náš ekosystém, ale jsme rádi, že jsme začali a jde nám to dobře,“ uvádí Kristýna Kubínová, marketingová manažerka a dodává: „A nebojte se, i když bude včel další sezónu mnohem víc, nijak návštěvníky našeho centra neohrozí. Optimální podmínky bude našim včelstvům zajišťovat odborník Ing. Jiří Šturma.“

Podle něho mají včely a včelstva nezastupitelnou roli v ekosystému Země. Opylují 30% potravin, které jíme. Vinou pesticidů, které včely přijmou během opylování rostlin, nebo samotným sběrem nektaru, ztrácejí obranyschopnost, nebo je tyto jedy přímo zabíjejí! Přitom, když vymře hmyz, vymírají i kvetoucí rostliny, a ekosystém se hroutí. „Jako včelaře mne potěšilo, že se na mne Bondy Centrum obrátilo. Starat se o jeho včely je pro mne nejen výzvou, ale i prací, která mne stále těší a naplňuje,“ uzavírá Ing. Šturma.

TZ