Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Do Evropského parlamentu se volí dva dny tam, kam se obvykle chodí k volbám

23. 05. 2019 | 7:43

Euroman v barvách TOP 09, který včera, přes nepřízeň počasí, zval k volebním urnám, připomněl, že dnes začínají nejméně navštěvované volby do Evropského parlamentu. Volby do Evropského parlamentu budou probíhat od 23. do 26. května 2019 v rámci celé Evropské unie.

evrVOlbyFBChroust
Foto z FB Martina Chrousta, TOP09

U nás půjdeme k volebním urnám tradičně v pátek a v sobotu 24. a 25. května. Neexistují jednotná pravidla pro hlasování v celé EU, každý stát si určuje vlastní. V českém volebním systému může volič hlasovat pro jedinou kandidátku a udělit maximálně dva preferenční hlasy. Česko je také jedinou zemí, kde se volí dva dny. Výsledky budou známy až po sečtení výsledků ve všech zemích.

Česko má 21 mandátů z celkového počtu 705 europoslanců. U voleb lze využít voličský průkaz. Volí se v místnostech, jež se v jednotlivých okrscích otevírají i během jiných voleb.

lo