Kdo přestavuje celý barák, taky si vezme hypotéku. Pokud nemá strýčka rentiéra nebo na zahradě neobjevil ropu či lithium
Končící týden přinesl Libereckému kraji i krajskému Liberci rozpočty na rok 2025. Zatímco schvalování toho krajského se odehrálo jen s drobným procedurálním třeštěním, při libereckém se opozice dost vyřádila, byť absentovaly její klíčové persony. Dobře že tak, jinak by se tam v disciplíně zvané urážení názorových oponentů političtí aktivisté předháněli doteď.
Nejhlasitější opoziční exemplář zabrousil až do daleké historie a v rámci strašení přirovnal nynější ekonomický vývoj ve městě k době, kdy v Liberci primátoroval jejich úhlavní třídní nepřítel. Jenomže moudří moc dobře vědí, co právě v této éře v Liberci vzniklo. Jak se krajské město v poslední desetiletce devadesátek a v první dekádě nultých let 21. století rozvíjelo, což následovníci za bezmála 15 let nikdy nedohnali a už vůbec nepředehnali, abych to trochu odlehčila.
Největší investicí příštího roku bude kompletní přestavba bazénu, na což si radnice musí půjčit formou kontokorentního úvěru. Jistě, zadlužení města se zvýší, ale to je normální. Když kompletně přestavujete barák, taky si vezmete hypotéku, pokud zrovna nemáte strýčka rentiéra nebo jste na zahradě neobjevili ropu či lithium. Nic takového Liberec nemá, proto zakázku desetiletí musí financovat z úvěru a bude doufat, že se mu na účtu sejde dotace z kraje i Národní sportovní agentury.
Každopádně: Stotisícový Liberec bude mít i přes výhrady opozice příští rok výrazně schodkový rozpočet, jak rozhodli těsnou většinou zastupitelé města. Radnice očekává výdaje skoro 4,7 miliardy korun a příjmy 3,32 miliardy. Rozdíl zaplatí z přebytku z minulých let a ze dvou letos přijatých kontokorentních úvěrů. Z nich by při nejhorším scénáři mělo město čerpat přes miliardu korun.
Projednání krajského rozpočtu jen velice lehce pozdržela poněkud komická nekulturní vložka dvou zastupitelů za ANO a současně poslanců parlamentu, tedy anoistických lapačů funkcí. Vyžadovali, aby se předřadil bod orientačně zařazený na konkrétní hodinu. Jak jsou zvyklí z parlamentu. Stalo se, protože hejtman jako řídící schůze tušil, co by následovalo, kdyby neustoupil - obstrukce pro „nedodržení programu schůze“. Babišovci obstrukce všeho druhu pilně trénují v parlamentu už třetím rokem, takže by nešvar mohli hravě zavléct i do nižších pater politiky.
Přitom bylo už předem známo, že ANO krajský rozpočet nepodpoří a že ho nezajímají vůbec žádné argumenty. Své stanovisko hnutí sdělilo už půl hodiny před zahájením jednání krajského zastupitelstva tiskovou zprávou, což mi přišlo nejen krajně netaktické, ale i hloupé...
Liberecký kraj schválil pro příští rok vyrovnaný rozpočet s příjmy a výdaji 15,547 miliardy korun. Téměř 5,997 miliardy představují vlastní příjmy a zdroje kraje, zhruba 9,551 miliardy korun jsou peníze zejména pro školství a sociální služby, které krajskými účty jen "protékají". Rozpočet byl schválen hlasy koaličních zastupitelů zvolených za Starosty pro Liberecký kraj a Spolu, opozice ho, jak avizovala, odmítla.
Nepodílela se ani na schválení smlouvy se společností ČEZ Distribuce, která by měla do budoucna zajistit připojení plánované fotovoltaické elektrárny v Ralsku na Českolipsku do distribuční sítě. Smlouva rezervuje kraji kapacitu připojení 62,5 megawattu, celkově se diskutuje o možnosti vybudovat na bývalém vojenském letišti Hradčany elektrárnu s instalovaným výkonem až 100 MW. O připojení usiloval kraj přes dva roky.
A do třetice nepodpořila ani založení dvou obchodních společností zaměřených na energetiku, jejichž úkolem bude budování a provozování obnovitelných zdrojů a distribuce vyrobené energie. Zajišťovat to bude zejména společnost Energie LK. Druhá firma, Energie Ralsko, bude mít na starosti výhradně přípravu výstavby fotovoltaické elektrárny v bývalém vojenském prostoru Ralsko.
Tady se ANO v krajské linii názorově sbližuje s libereckými politickými aktivisty, kteří kritizují jakýkoliv pokrok a za vším hledají temné síly. Přitom v Liberci je koaliční ANO průkopníkem nových technologií, prosazuje, občas i na sílu, mj. projekty spojené s využitím alternativních zdrojů energie. Tady se v plné nahotě ukazuje názorová neukotvenost Babišova hnutí. Všechny jeho „duše“ dělají jen to, co je pro ně aktuálně výhodné a jakkoliv „zobchodovatelné“.
Obecně: Regionu kolem Ralska, Mimoně a Stráže p. R., zdevastovanému těžbou uranu i existencí vojenského prostoru, prospěje jakákoliv investice, jež povede k zajištění zaměstnanosti tamních lidí. K tomu je ale potřeba vybudovat infrastrukturu včetně zajištění dostatku elektřiny. Proto je sympatické, že se o to svorně snaží kraj, tamní obce i soukromí invesoři.
Bez nich by se tato lokalita Českolipska postupně stala vyloučenou se všemi důsledky. Proto by se měly všechny iniciativy směřující k odvrácení této společenské katastrofy podporovat, ne kritizovat a v případě soukromých investorů dokonce kriminalizovat. Region, už tak dost pošramocený minulostí, si druhou šanci bezesporu zaslouží. A tu přinesou pouze osvícení politici ve spolupráci s progresivními podnikateli. Naštěstí existují...
Vypomohou i schopní lidé. Tento týden se odpůrci všeho normálního snažili očernit bývalého pirátského náměstka hejtmana, který nevyloučil, že by se chtěl na budoucích krajských energetických projektech nadále podílet. Hned byl pomluven, že dostane trafiku... Přitom právě tento expolitik, který už odhodil partajní dres, patřil během výkonu své funkce k „hlavám otevřeným“ a je jedině dobře, když chce v práci pro kraj pokračovat.
Bezpochyby bude na plánované pozice v krajských obchodních společnostech zaměřených na energetiku vypsáno výběrové řízení. Jen se tak ptám, kdo v něm asi tak může překonat inženýra ekonomie s praxí krajského náměstka pro ekonomiku, majetek, investice, veřejné zakázky a informatiku a muže, který se celoživotně věnuje problematice zadávání veřejných zakázek. Odborně, ne aktivisicky...
Fakt mi vadí, jak jsou schopní lidé ve specifickém mediálním prostoru, prošpikovaným zlostně šířenou propagandou, dehonestováni jenom proto, kým jsou v očích svých pomlouvačů. V přitom soudruzi takových "expertů z leknutí" by za pozici placenou z veřejných peněz „vraždili“, jak říká klasik. Jenomže on je nikdo nikam nechce, protože se chovají jako nepoužitelný obtížný hmyz. Takoví se hodí jen opozičních lavic komunální politiky. Zaprudí a pohovoří, čímž ovšem nic moc nepokazí...
Musím ještě zmínit dvě tragikomické historky z posledního libereckého zastupitelstva: Paní, která si přišla postěžovat, že u nich v ulici nelze zaparkovat, protože tam celodenně stojí vozy univerzizních studentů, kteří nemají v areálu TUL auta kam postavit, se od opoziční zastupitelky dozvěděla, že zlepšení nastane až poté, co studenti začnou, stejně jako ona, chodit pěšky. Pak nebudou muset v ulicích kolem univerzity parkovat.
A její kolega zase poradil představiteli firmy, která chce v Liberci rozšířit výrobu s velkou přidanou hodnotou a vybudovat k tomu výzkumnou a vývojovou základnu, k čemuž potřebuje pozemek na výstavbu nové haly, aby firma místo stavění haly raději zabrala v logistice a skladovala komponenty i finál daleko od firmy, za městem.
Typický postoj „nafelcmana“ byl tentokrát vyšperkován hraniční měrou arogance. Co je mu po osudu 220 zaměstnanců, kterým aktuálně firma dává práci, a s novou halou jich má přibývat, či po snaze vymanit Liberec z totální závislosti na automobilovém průmyslu? On přece žádnou novou halu nepotřebuje, jemu postačí propisovačka, myš a klávesnice... Jedním slovem: Hnus!
A dnes výjimečně končím exkursem do celostátní politiky. Byly to totiž tři roky, co se vlády ujala nynější koalice pod vedením premiéra Petra Fialy. Rozpaky jsou vcelku na místě, ovšem u každého z jiného důvodu. Rychle ale zapomínáme.
Když Fialova vláda střídala Babišův kabinet, byla tu covidová spoušť, paseka v energetice i zdravotnictví a inflace utržená ze řetězu. Republika byla bez zásob plynu a energetická závislost na Rusku byla nepopiratelná. Na Hradě se vyskytoval nevýkonný mužik obklopený chamtivými bojary, abych parafrázovala vox populi ze sítě X, která po zákazu všech typů regulace mocně zhrubla.
Za sebe dodám, že to není vůbec málo. K lepšímu se změnilo dost z toho, co jedinec, až na příjemnou proměnu v hradních komnatách, nemohl a nikdy nebude moci ovlivnit. O všechno ostatní se musí postarat každý sám. Žádná vláda to za něj neudělá a kdo tvrdí opak, lže.
Hezký první adventní víkend.
Alena Roubalová
Fotogalerie: Advent v Liberci začal už před týdnem rozsvícením vánoční jedle, pokračuje adventním trhem u radnice. Foto: Artur Irma a FB Trhy v Liberci