Liberecký kraj si beránka, který by se otřásal a padaly z něj zlaťáky, pořád nepořídil
V lov bobříků trapnosti se místy zvrhlo poslední letošní jednání libereckých zastupitelů. Nejvíce trofejí, jak bývá v krajském městě dlouhodobě zvykem, si připsali "borci" z LOL. Z jejich lavic nadto mocně, leč nelibě, zaváněla sebechvála mixnutá těžko skrývanou žlučovitostí i kolektivní ztrátou paměti.
Jak trapné to je, dokumentuje fakt, že názorově – zejména v kritice některých kroků vedení města - se občas paradoxně političtí aktivisté protnou s nezařazeným zastupitelem účelově vyobcovaným z ODS. Jenže ten kritizuje věcně, bez kašpaření, bez nejapného kontextu i podtextu. Konstatováním faktů. Zbytečné přívlastky a vyzdvihování vlastních zásluh, byť nepopiratelně existují, ke kritice nepotřebuje.
Evidentně věc charakteru a osobnostního založení.
To lolistické sebevědomé blábolení a frackovité chování je už tak příšerné, že mi docházejí slova. Nechci se opakovat, škoda energie na ty „perly“, jež ničemu neprospějí a nikam nic neposunou.
Taková debata o potřebě vykoupit pás pozemku pro přeložení cyklostezky z centra města do Pavlovic, aby se po ní dalo jezdit i v době, kdy se na Slovanu hraje zápas (v době fotbalového mače se jediná opravdová cyklostezka v krajském městě musí z bezpečnostních důvodů zavírat), byla natolik bezbřehá, že ve finále bylo vcelku obtížné z toho nějak se ctí vybruslit.
To proto, že všichni chtěli v podstatě totéž – zkultivovat kus lokality kolem řeky Nisy a umožnit uživatelům, aby po cyklostezce mohli jezdit a chodit kdykoliv. Za což bych se velice přimlouvala, protože cesta se na pět hodin zavírá v době konání provoligových fotbalových zápasů, což je v drtivé většině o víkendových dnech a v různých časech. Cyklisté pak musí použít silnici, což se sice dá zvládnout i rozdýchat, ale pohodlné ani bezpečné to není.
Protože v té lokaltě přebývám a na kole jezdím vcelku pravidelně, vím, jak mě vytočí, když dojedu ke Slovanu a je tam zákaz. Přitom by prozatím stačilo, aby skutečnost, že je cyklostezka kvůli fotbalu neprůjezdná, někdo oznámil z obou konců trasy. Kdysi to tak bývávalo, teď už na to ten někdo odpovědný peče.
Už proto považuji přeložení cyklotrasy na jiné pozemky a odstranění nepohodlné anomálie za nezbytnost. Pokud k tomu, jako bonus, časem přibudou i zkulturněné meandry Nisy a další krajinné prvky, jedině dobře. Na kole se pochopitelně lépe šlape přírodou než nevzhlednými pozůstatky brownfieldu...
V obdobném duchu se nesla i diskuse k výběru designu nové lanovky na Ještěd. Rada vybrala variantu dvě, která se od jedničky liší jen v nepatrných detailech, takže bylo ve finále dost jedno, co zvítězí. Aktivistická opozice i nezařazený zastupitel ovšem oprávněně kritizovali, že se vybírá, jak bude lanovka vypadat, přičemž vůbec není dořešeno financování projektu. Svorně chtěli do financování navézt Liberecký kraj, který tento týden potvrdil zájem odkoupit horský hotel s vysílačem, k němuž lanovka vede.
Jakkoliv argumentům o společném financování rozumím, protože z existence jezdící lanovky v designu UFO bude těžit nejen budoucí majitel dominanty kraje (hotelu a vysílače), ale i pronajímatel tamního skiareálu, konstatuji, že kdyby se lanová dráha vyskytovala jinde než v Liberci, nikoho by ani nenapadlo chtít peníze po kraji. Jenom v Liberci, kde k sobě mají město a kraj proklatě blízko, se pořád řeší, kdo co bude platit.
Jiná města vymyslí, vyřeší a sama si i zaplatí...
Fakt legrační je v této oblasti role liberecké lol-opozice, která na jedné straně angažmá kraje v nadregionálních institucích (botanická, zoologická, divadla...) roky nevybíravě kritizuje, a na straně druhé by chtěla, aby kraj spolufinancoval i kultivaci okolí Nisy protékající Libercem nebo právě ještědskou lanovku, jež patří k ikonickým reáliím charakterizující výhradně Liberec. Že jí jezdila a zase, doufejme, bude jezdit půlka světa a republiky, je dost irelevantní.
Bude samozřejmě fajn, když kraj krajskému městu na realizaci projektu nové lanovky přispěje, což nikdo nevylučuje, opozice z toho ale nemůže dělat automatickou povinnost. A TMR jako pronájemce skiareálu? Je to jen pronájemce...
Alespoň, že se politická reprezentace krajského města shodne, jak budou vypadat kabiny a že se lanovka stavět bude. Hotovo má být ve třicátých letech 21. století. To nezpochybnil vůbec nikdo, byť nejasnosti vztahující se k financování se nikdo nerozptýlit ani neobtěžoval s argumentem "teď projednáváme design, ne peníze"...
Každopádně: Jednání Libereckého kraje o odkoupení horského hotelu a vysílače Ještěd od Českých radiokomunikací (ČRa) budou pokračovat i v příštím roce. O podmínkách a ceně by mělo být jasno do konce března. Budova Ještědu potřebuje kompletní rekonstrukci včetně infrastruktury, náklady podle odhadu projektantů přesáhnou půl miliardy korun.
Tím chci jen říci, že kraj toho bude mít k placení víc než dost.
Jistě, stejně jako Liberec a další města a obce v kraji: Liberec bude například pokračovat v přípravě stavby tramvajové trati na své největší sídliště Dobiášova ve čtvrti Rochlice podle nové varianty, jež je oproti předchozí levnější i urbanisticky vhodnější. Náklady na výstavbu a pořízení šesti nových tramvají pro tuto trať mohou přesáhnout 1,5 miliardy korun.
Jablonec si schválil investice za více než 333 milionů korun. Je to zhruba o čtvrtinu víc než bylo v rozpočtu na letošní rok. Investovat budou i Semily - vyčlenily na to přes 93 milionů. Atd.
Potřebná je každá obec.
A kraj si beránka, který by se otřásal a padaly z něj zlaťáky, pořád nepořídil.
O tomto víkendu se rozjíždějí skiareály a řada z nich pořádá SkiOpening, což je příjemná praxe známá z Alp i Dolomit. Lyžování se slevou a program pro celou rodinu. A následně pařba, pardon after party s vyladěnou gastronomií – co víc si o třetím adventním víkendu přát. Pokud tedy nedáváte přednost mytí oken nebo rvačce ve frontě na košík.
Toto je poslední letošní Inventura, přepínám do módu "pohoda není náhoda". Letopočet 2024 nezadržitelně končí, aby uvolnil místo svému nástupci. V roce 2025 se těším nashledanou a tradičně přeji jen samé dobré zprávy. To ostatní zase nějak rozchodíme, pokud to přežijeme.
Užívejte!
Alena Roubalová