Liberečtí zastupitelé se při hlasování o Skloexportu a Uranu nemohou opřít o koaliční většinu. V radě se shoda nenašla
V radě krajského města panuje tenze. Člověk takového dojmu nabyde, pokud si přečte poslední zápis z jednání radních. V bodech týkajících se budov Skloexportu (má ji město koupit do majetku a vyrobit si dalšího „otesánka“?) a Uranu (má smysl zchátralý objekt opravovat jen kosmeticky, a ne celý?) je jasné, že v radě žádná okázalá jednomyslnost nepanuje.
Obě problematiky jdou dnes do jednání zastupitelů s tím, nechť o osudu Uranu a Skloexportu rozhodne zastupitelstvo, jako nejvyšší orgán stotisícového města. Koaliční strany shodu nenašly a jednotlivé zastupitelské kluby mají volné hlasování. Bude to tudíž (možná) hodně zajímavé, protože každý zastupitel bude hlasovat podle svého názoru, případně jen podle předem daných partajních not. Lze předpokládat, že nezafunguje koaliční hlasovací většina.
Zastupitelé mají rozhodnout, zda do majetku města pořídí rozsáhlý administrativní objekt po bývalém Skloexportu, který mu chce stát prodat za 66 888 100 Kč. Dům poblíž libereckého nádraží sice vypadá zvenku ještě slušně, horší to je s interiéry, jež jsou už léta opuštěné a patřičně zchátralé. Znalci cenu opravy domu odhadují ve stovkách milionů, přičemž město pro tak rozsáhlý objekt plný kanceláří ani nemá odpovídající využití. Stát totiž klade podmínku, že jeho bývalé budovy musí sloužit veřejné správě. Nedají se tudíž pronajmout třetím osobám (jen ve výjimečných, přesně specifikovaných případech), nebo je přestavět na tolik potřebné byty.
U Uranu je problém, že chátrá před očima, padají z něj okna na ulici a tendr na částečnou opravu se nepovedl. Má být vyhlášen jiný, ale mezitím se rozjela vážná debata v radě města, proč se u vybydlené budovy opravuje jen fasáda a interiéry jen zčásti, když by dům potřeboval generálku jako sůl, aby se na něj dalších 20 let nemuselo sáhnout.
Cena celkové opravy ale už šplhá nad sto milionů, což otevírá další problém a racionální úvahu, zda raději nekoupit pro potřeby městského úřednictva a agendy, jež město vykonává pro stát, nějakou lacinější administrativní budovu, která bude potřebám úřadu i občanů vyhovovat více než Uran, kde při nejlepší vůli nelze vyřešit parkování, není přímo v centru města a kapacitně úřednictvu stejně nepostačuje. Liberec proto pro úřady musí vyčleňovat další budovy, například zámeček na Jablonecké, kam úřady vůbec nepatří. Na to je Liebigova vila příliš luxusní a měla by sloužit výhradně jako reprezentační prostory s kulturním a společenským přesahem.
Uran by mohl sloužit jako zázemí budoucího dopravního uzlu, který se v léto lokalitě chystá v režii kraje (společný terminál pro vlaky a autobusy). I v nynějším pojetí se v přízemí budovy Uranu chystá zázemí autobusového nádraží, které se dosud tísní ve stavebních buňkách.
Zástupci Starostů jsou v názorovém rozporu s ANO i ODS, s každou partají ale z jiných důvodů. Zatímco ANO nechce pro město pořizovat už žádný další majetek a dávat do Uranu více peněz s odůvodněním, že Liberec musí v první řadě opravit bazén a až poté se zabývat něčím typu Skloexport, chce ODS věc pojmout zgruntu s tím, že bazén je samozřejmě priorita i pro ni.
Stran admistrativních budov chce ODS především provést „inventuru“ úřednického stavu a zanalyzovat vše, co se ho do budoucna týká. Podle závěrů takové analýzy pak chce stanovit, kde bude úřednictvo působit a kolik to město bude stát. Pro ODS je ideálním stavem, kdy je úřednictvo sestěhované na jednu adresu (plus radnice a tzv. Nový magistrát). „Potřebujeme stanovit, kolik úředníků město velikosti Liberce potřebuje, co potřebují k práci oni a co je nezbytné vůči veřejnosti – například v oblasti docházkové vzdálenosti či parkování,“ vypočítává radní za ODS Petr Židek, který se na zmíněném jednání rady dostal do názorového střetu s radními za SLK.
Zastupitelé za ODS si takovou analýzu vyžádali už na prosincovém jednání zastupitelstva, protože mají stále silnější pocit, že náklady města na vlastní provoz jsou už na neúnosné výši a nikdo se nesnaží je snižovat.
Radní za SLK totiž na posledním jednání rady úplně nezavrhli myšlenku koupit městu Skloexport, a u Uranu razí variantu částečné opravy, aby rychle vzniklo zázemí pro autobusové nádraží i pro část úřadů. Jsou si vědomi, že se dům musí opravit co nejdříve, neboť začíná být svému okolí nebezpečný a je povinností města sjednat okamžitou nápravu.
Inventuru úředníků berou jako dlouhodobější projekt, který se přesune až za konec tohoto volebního cyklu.
Alena Roubalová