O místo v Senátu se na příštích šest let na Českolipsku uchází deset lidí stejně jako v roce 2014. Mandát bude obhajovat Jiří Vosecký za Starosty

28. 07. 2020 | 16:41

O místo v Senátu na příštích šest let se na Českolipsku uchází deset kandidátů, je to stejně jako v roce 2014. Po skončení lhůty pro podání přihlášek to dnes ČTK řekla mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová. Kdo přihlášky podal, úřad až do jejich registrace 14. srpna nesdělí. Post v Senátu bude obhajovat Jiří Vosecký, kterého už loni nominovali Starostové pro Liberecký kraj. První kolo senátních voleb se uskuteční spolu s krajskými volbami 2. a 3. října.

senatzasedání
Senát, zasedání

Senátní obvod 36 zahrnuje Českolipsko a část Liberecka a Mělnicka. Také před šesti lety podalo přihlášku deset lidí, voliči ale nakonec vybírali jen z devíti. Kandidát politického hnutí SMĚR - česká cesta, svou přihlášku před registrací stáhl. Funkci před šesti lety obhajoval senátor za ČSSD Karel Kapoun, ve druhém kole ho ale porazil Vosecký, který získal 59,32 procenta hlasů. K urnám přišlo ve druhém kole 25,99 procenta voličů.

Letos by měla mít na Českolipsku svého kandidáta většina parlamentních stran s výjimkou té nejsilnější - ANO. Hnutí kandidáta nepostavilo, před šesti lety za něj kandidoval úředník Milan Adamec. Svého kandidáta letos nemá ani Strana zelených. Josef Jadrný, který v roce 2014 za stranu kandidoval, Zelené před několika lety opustil a je lídrem kandidátky ČSSD ve volbách do krajského zastupitelstva v Libereckém kraji.

Na funkci senátora kandiduje na Českolipsku několik starostů. Už loni nominovala ODS do Senátu dlouholetého starostu Kravař na Českolipsku Víta Vomáčku. Kandidovat bude také starosta Vrchovan Jaroslav Křupala za ČSSD nebo starosta Provodína Jiří Štěrba, který jde do senátních voleb s podporou nově vzniklého hnutí Trikolóra.

Komunisté podpořili kandidaturu někdejšího starosty Ralska Miloše Tity. Za Piráty kandiduje českolipský podnikatel Petr Jeník, SPD podpořila kandidaturu podnikatele Libora Křenka. Společného kandidáta postavily na Českolipsku TOP 09, KDU-ČSL a SEN 21, je jím ředitel jedné z českolipských škol Libor Šmejda.

Přehled kandidátů pro senátní obvod 36

Navrhující strana seskupení Kandidát 2020 Kandidát 2014
ANO 2011 nemá Milan Adamec, úředník
ČSSD Jaroslav Křupala, starosta Karel Kapoun, senátor
KSČM Miloš Tita Jan Dvořák, strážník
ODS Vít Vomáčka, starosta Karel Tejnora, lékař
Piráti Petr Jeník, podnikatel -
PRO Sport a Zdraví   Libor Kleibl
Strana Práv Občanů   Miroslav Coufal, lékař
Strana svobodných občanů   Oldřich Voženílek, advokát
Starostové pro Liberecký kraj Jiří Vosecký, senátor Jiří Vosecký, starosta
Strana zelených nemá Josef Jadrný, náměstek libereckého hejtmana
SPD Libor Křenek, podnikatel -
TOP 09, SEN 21 a KDU-ČSL Libor Šmejda, ředitel školy -
Trikolóra Jaroslav Štěrba, starosta -

zdroj: ČTK

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace