Transparenty odkazovaly na Orwella, lidé na náměstích požadovali konec vlády jedné straky
Tisíce lidí znovu demonstrovaly na 303 různých místech ČR proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministryni spravedlnosti Marii Benešové, kterou vnímají jako ohrožení nezávislosti justice. Účast byla na řadě míst vyšší než před dvěma týdny.
Stovky lidí zpola zaplnily náměstí před radnicí v Liberci. Nad jejich hlavami se objevila hesla jako "Marie, Andreji, lidi vás tu nechtějí", "Kdo nemá dvě promile, chce demisi, ne motýle", "Svobodu a demokracii ti neprodáme Bureši", "Babiš vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí", popsala protest v krajském městě ČTK.
Protestovalo se i na mnoha dalších místech v kraji, například v Semilech a Jablonci nad Nisou. Protesty jsou zároveň přehlídkou lidové tvořivosti, některé transparenty jsou každopádně vtipné a vymyšlené hlavou. Například v Karlových Varech, kde vládne známá Babišova fanynka, se v premiéře objevil nápis Konec vlády jedné straky. To už hodně připomíná události staré 30 let.
Novinky.cz: V Liberci demonstrovali hlavně starší lidé
V Liberci se před historickou radnicí sešlo znovu o něco více lidí než při posledním protestu před dvěma týdny. Centrální náměstí Dr. Edvarda Beneše bylo zaplněné více než z poloviny, protestujících bylo zhruba pět set. Nejpočetnější skupinou mezi protestujícími jsou ale zřejmě lidé ve středním věku a starší. „Sama jsem důchodkyně a mám tu řadu svých přátel - vrstevníků. Máme pocit, že všechno, co pan Babiš dělá, je spojené s nějakým podvodem. A velmi nás mrzí, že nemůžeme zažít ten pocit hrdosti na představitele státu,“ řekla šestašedesátiletá seniorka Milena Horská.
Pozn. red.: Byli zde ale i mladí, na snímcích z protestu figuruje matka s dítětem v šátku či reprezentanti nejmladší generace.
Tankový pás jako podpisové místo
Účastníky protestu přijeli do Liberce podpořit mj. i herci Karel Zima či Jan Antonín Duchoslav, machr od Sněženek. Nechyběl rocker, aktér Sametové revoluce a pozdější ministr pro lidská práva Michael Kocáb, který spolu s textařem Michalem Horáčkem, pozdějším kandidátem na prezidenta, vypudil ze země sovětské okupanty. Podle fotodokumentace Milionu chvilek pro demokracii zveřejněné na facebooku se na náměstí objevil i liberecký primátor Jaroslav Zámečník (SLK) a Jan Šolc, tvář libereckých demonstrací v listopadu 1989 a pozdější poradce prezidenta Václava Havla.
Na náměstí, na kovovém tankovém pásu, který ve zdi radnice připomíná tragické události roku 1968, se podepisovala výzva Za slušného premiéra, za slušnou vládu.
s využitím FB (uba)