Zastupitelé Liberce budou schvalovat záměr výkupu pozemků pod lanovkou na Ještěd

24. 11. 2022 | 8:18

Záměr výkupu pozemků a staveb lanovky na Ještěd v Horním Hanychově od Českých drah (ČD) budou dnes na svém zasedání schvalovat zastupitelé Liberce. Lanovka je už více než rok mimo provoz po tragické havárii, pro ČD není obnova prioritou a i proto nyní jednají s Libercem o jejím převedení na město.

LanoPád2
Toto jsou poslední záběry kabiny ještědské lanovky. Už rok jsou lana osiřelá, místní politici řeší, jak dál...

Dnešní rozhodnutí zastupitelů by mělo deklarovat, zda má město skutečně zájem pozemky a stavby lanovky získat. Pokud pro to bude hlasovat většina zastupitelů, město pošle dopravci oficiální žádost ohledně jejich získání a České dráhy začnou připravovat podklady k prodeji. Na začátku října se na tom dohodli zástupci dopravce a města.

Dvoukabinovou lanovku na Ještěd vybudovala v letech 1932 až 1933 na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Ročně přepravila kolem čtvrt milionu cestujících. Loňská tragédie byla první v její téměř devadesátileté historii. Na konci loňského října se přetrhlo tažné lano a jedna ze dvou kabin spadla. Při nehodě zemřel průvodčí, v kabině pro 35 lidí byl sám.

Jen základní oprava není podle výrobců lanovek možná vzhledem k bezpečnostním předpisům. Z možných řešení se zatím jako nejpravděpodobnější jeví varianta nahradit kyvadlový systém se dvěma kabinami pro 35 lidí oběžným systémem s menšími kabinkami pro osm až deset cestujících. Diskutuje se také o prodloužení lanovky zhruba o 800 metrů ke konečné tramvajové trati v Horním Hanychově. Náklady na obnovu lanovky se předběžně odhadují na 250 až 300 milionů korun.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace