Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Hrad Svojkov: skála, pískovec a přítel Mistra Jana Husa

06.12.2020 | 18:11

Českolipsko – region skal, pískovce a mnoha zřícenin hradů či hrádků. Jedním z takových je i Svojkovský hrad, který pochází zřejmě ze začátku 14. století. Byl postaven na 20 metrů vysokém kuželovitém vrchu v údolí pod svojkovským skalním masivem.

svojkov Hrad Svojkov
Foto: LK

„Pokud se výletníci vydají na Svojkov, budou mít příležitost poznat i jeho zajímavé okolí. Třeba Modlivý důl s Wagnerovou kaplí, vytesanou do skály, nebo zajímavou jeskynní soustavu,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Při stavbě panského sídla bylo využito skalní podloží a některé části hradu pak stavebníci vytesali přímo do skály. Také pískovec, z něhož se zdi rodily, dělníci získávali z blízkého okolí. Výška skály umožnila výstavbu ve třech patrech, přičemž schody vedly po vnějších stěnách.

Od roku 1381 byli vlastníky Svojkova páni z Chlumu. Za zmínku stojí, že nejznámější osobností tohoto rodu se stal Jan z Chlumu, zvaný Kepka, jenž spolu s Václavem z Dubé doprovázel Mistra Jana Husa na koncil do Kostnice. Stal se stoupencem jeho učení a zároveň Husovým oddaným přítelem.

V 16. století hrad chátral, v roce 1590 byla dřevěná část hradu stržena a spálena. V roce 1650 započali noví majitelé stavbu malého barokního zámku na úpatí hradního vrchu. V 2. polovině 19. století byla zřícenina hradu upravena novými romantickými prvky. 

LK/Jan Mikulička