Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Lidé v Doksech dostali nové popelnice, svoz komunálního i tříděného odpadu bude zajišťovat město vlastní firmou

30. 01. 2020 | 11:28

Nové popelnice dostali před koncem ledna obyvatelé v Doksech na Českolipsku i připojených částech Staré Splavy, Obora, Žďár, Kruh a Zbyny. Od února začne totiž svoz komunálního i tříděného odpadu zajišťovat město vlastní firmou. Smlouva se společností AVE v pátek skončí, popelnice, které obci pronajímala, si příští týden odveze. Město věří, že s vlastní firmou získá lepší přehled o množství odpadu a bude moci s lidmi lépe pracovat, aby víc třídili. ČTK to dnes řekla starostka Doks Eva Burešová (Starostové pro Liberecký kraj).

odpady mad plasty
Ilustrační foto: Mad

Doksy se spojily s dalšími obcemi v regionu a společně založily Dobrovolný svazek obcí EKOD s cílem postupně převzít odpadové hospodářství. Dnes spolek sdružuje 12 měst a obcí z Máchova kraje. Doksy s 5200 obyvateli jsou první městem, kde bude EKOD svoz odpadu zajišťovat prostřednictvím vlastní firmy EKOD Servis. "Předpokládáme, že od května by se měl začít odpad svážet také v Jestřebí a Mšenu," řekla Burešová. Podobně podle ní řeší svoz odpadu i některé obce na Vysočině. V Libereckém kraji plánuje vlastní odpadovou firmu Svazek obcí na Jilemnicku.

Pro obyvatele Doks by se podle Burešové se změnou svozové firmy mnoho změnit nemělo, v budoucnu se jim ale rozšíří možnosti třídění odpadu. "Od února pojedeme v klasickém režimu, ve městě budou sběrová místa tříděného odpadu, na která jsou lidé zvyklí. Přibližně od dubna či května budou mít k dispozici i nádoby na tříděný odpad u svých domů," dodala. U domů budou lidé třídit papír, plasty a bioodpad, což by mělo pomoci snížit objem komunálního odpadu.

Z rozpočtu města jde podle Burešové na nakládání s odpady osm milionů korun, z toho pouze 3,3 milionu vybere město na poplatcích. Poplatek za odpad se letos přesto pro obyvatele trvale hlášené ve městě nezvýší, za rok zaplatí 520 korun. Doksy jsou ale oblíbenou turistickou oblastí a řada domů nemá trvale hlášené obyvatele. Vlastníkům těchto nemovitostí náklady vzrostou z loňských 600 korun na 1000 Kč. Ani to ale podle starostky neodpovídá množství odpadu, které v těchto domech za rok produkují.

čtk