Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Lovci mamutů, papírové masky i Spící panna. To je zima v každé roční době atraktivním Máchově kraji 

20. 01. 2024 | 14:42

Především jako letní cíl výletů a dovolených je známá turistická oblast Máchův kraj na Českolipsku. Své návštěvníky ale nezklame ani v období, kdy vzduchem poletují sněhové vločky a rtuť teploměru stěží líně líže nulu.
 

Zima v Máchově kraji
Foto: LK

„I když je Máchovo jezero a jeho okolí vyhlášené hlavně jako letní destinace, určitě stojí za to tuto krásnou oblast objevovat i v zimních měsících. Okolní lesy vybízí k nenáročným výletům a na dosah je například také řada zajímavých památek,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Pro opravdové dobrodruhy nabízí jedinečný pohled na rozsáhlý okolní les pokrytý bílou pokrývkou a zamrzlá jezera zřícenina hradu Ralsko, která patří k českým kulturním památkám.
Ani v zimě některé hrady a zámky nespí – například zámek Zákupy. V lednu, únoru a březnu je otevřeno od úterý do neděle, prohlídky se konají v 9.30, 11.00, 13.00 a 14.30. V provozu je zimní prohlídkový okruh. Zájemci nahlédnou do všech třech podlaží zámku, které zahrnují mimo jiné předkaplí, zámeckou kapli, císařský výtah, třípokojové hostinské apartmá, pokoj císařova hofmistra nebo třeba apartmá samotné Marie Terezie.
V Zákupech je také dobré zastavit se v Muzeu karnevalových masek Eduarda Helda. Tamní kolekce je jediná svého druhu v České republice a ukazuje historii výroby masopustního a karnevalového zboží v tomto městě od roku 1884. Celou touto expozicí se prolíná život zakladatele firmy na výrobu karnevalového zboží v Zákupech Eduarda Helda.

Geopark Ralsko nabízí cestování po stopách železné rudy. Virtuální stezka a geolokační hra s 3D rozšířenou realitou zavede na místa, která jsou spojená s její těžbou. Horniny v této oblasti byly bohaté na železo a v Ralsku vznikla řada hamrů a drtiček.

Ne každý ví, že jedním z nejvýznamnějších obyvatel obce Lobeč byl Eduard Štorch. V lobečské škole proto vzniklo muzeum, které jej představuje jako pokrokového pedagoga a inovátora, amatérského archeologa a badatele. Nechybí odkaz na jeho dílo Lovci mamutů a Minehava, které se odehrává právě v Lobči. Nejen pro dětské návštěvníky jsou určena dioramata obydlí pravěkých lidí či lovu na mamuta. V rámci návštěvy Lobče stojí za to nevynechat návštěvu Parostrojního pivovaru, jehož příběh odráží půltisíciletou tradici vaření piva na Kokořínsku.

Za pořádnou zimní túrou se lze vydat na Lysou horu za Spící pannou, nacházející se v okolí obce Provodín. Ze skupiny provodínských kamenů se Spící panna řadí mezi ty nejvyšší a nejmohutnější. Černý monolit připomínající z dálky spící ženu měří necelých 50 metrů a celá tato oblast je vyhlášena jako chráněné území. Odměnou za vynaloženou námahu při pokoření mohutné skály je jedinečný a ničím nerušený výhled na Lužické hory.

Romantické Kokořínské údolí, proslulé svou přírodou a historickými památkami, nabízí během zimních měsíců zcela nový pohled na svou malebnost a klid. Jakmile se totiž na kopcích a stromech usadí bílá peřina, promění se toto údolí v čarovnou zimní krajinu.

Více zajímavostí se lze dozvědět na profilech Máchův kraj na Instagramu i Facebooku.

LK/Jan Mikulička