Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Lustrfestem si Kamenický Šenov připomíná 300 let výroby svítidel ve městě. Sklo a světlo jsou všude

14. 06. 2024 | 19:14

Dvoudenním festivalem Lustrfest si Kamenický Šenov na Českolipsku připomíná 300 let výroby svítidel ve městě. Open air festival město dnes a v sobotu doslova rozsvítí. Sklo a světlo jsou všude - na náměstí, v parcích, ve sklářské škole i v muzeu.

precioza5
archivní foto

Noční show připravila Preciosa Lighting, floristickou Sklárna Jílek. Ve městě přibyla i další, devátá skleněná čekárna na autobusové zastávce U Křížku.

"Letos je ta zastávka jen jedna, je inspirována historií. Protože slavíme 300 let výroby svítidel, tak se Preciosa vrátila ke kořenům a akcentuje tam jak historii těch svítidel, tak i budoucnost. I tahle zastávka svítí," řekla dnes ČTK vedoucí odboru kultury města Klára Machová. Skleněná umělecká díla postupně nahrazují nevzhledné přístřešky na autobusových zastávkách, v plánu jsou i další. Aktuálně se ale pracuje podél hlavní silnice, kde se dělají chodníky i nové zastávky. Po dokončení parkových úprav budou i tam v příštích dvou letech instalovány skleněné přístřešky.

Historie výroby lustrů v Kamenickém Šenově je spojena s rokem 1724, kdy Josef Palme na Práchni nedaleko Kamenického Šenova otevřel první lustrařskou dílnu. České křišťálové lustry s broušenými ověsy pak začaly rychle dobývat svět. Staly se světovým pojmem. Lustry z Kamenického Šenova zdobily sídla francouzského krále Ludvíka XV., rakouské císařovny Marie Terezie i vládce osmanské říše Osmana III. Čechy se tak v 18. století zařadily vedle Itálie a Francie k nejdůležitějším centrům výroby lustrů v Evropě.

S lustry, svítidly a moderními světelnými instalacemi je město spojené i dnes, sídlí tu firmy jako Preciosa Lighting nebo Sklárna Jílek, obě se u příležitosti Lustrfestu otevřou návštěvníkům a připravily i program. Preciosa představí instalaci Crystal Beat 2, která byla zařazena mezi TOP 16 instalací nedávného milánského Design Weeku. Skládá se z důmyslně uspořádaných, ručně vyrobených křišťálových kostek, propojení 3D zvukového systému a barevných světelných efektů slibuje nezapomenutelný smyslový zážitek.

Preciosa Lighting, která je dnes největším českým výrobcem osvětlení, je součástí sklářské a bižuterní skupiny Preciosa, která v Česku zaměstnává téměř 4000 lidí. Osvětlení pro komerční projekty i soukromé rezidence dodává do celého světa od Severní Ameriky přes Blízký východ až po Asii. S moderními technologiemi se ale i svítidla změnila. "Dnes už není lustr pouhá ozdoba ve vzduchu, ale živá instalace blízko lidem, která není pouze pasivní, ale žije a dýchá s člověkem," dodal Lukáš Uliarczyk, lead designer Preciosa Lighting.

Lustrfest není jedinou akcí spojenou se sklem v Libereckém kraji, v sobotu a v neděli se koná také Víkend Křišťálového údolí. Návštěvníkům otevře další čtyři desítky sklářských a bižuterních firem, ateliérů, výrobních provozů, muzeí a škol v Českém ráji, Lužických horách, Krkonoších a Jizerských horách.

čtk