Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na koupališti v Novém Boru začne sezona se zpožděním, patrně až v polovině července. Do nádrže natekly splašky

26. 05. 2024 | 12:21

Se zpožděním začne letos sezona na koupališti v Novém Boru na Českolipsku. Do přírodní nádrže se při přívalovém dešti na začátku května dostala voda z kanalizace, a tak ho museli správci vypustit a vyčistit. ČTK to řekl Ivan Zelenka z TJ Jiskra Nový Bor, která pro město koupaliště spravuje.

kouoáníDeti3
ilustrační foto

Další vzorky vody budou hygienici odebírat na konci května, napuštění nádrže ale nějakou dobu potrvá. Koupání tak bude možné zřejmě až v polovině července.

"Odpadní voda natekla přímo do koupaliště, které bylo po zimě již vyčištěné a zhruba do jedné třetiny naplněné. O nehodě jsme informovali zdravotní ústav, jehož pracovníci odebrali vzorky vody a nařídili opatření," řekla vedoucí správy majetku města Jitka Capouchová. Po vypuštění nádrže museli dno vyčistit a vápněním vydezinfikovat. Koupaliště už se znovu napouští, aktuálně je v něm kolem 30 centimetrů vody.

"Na konci května budou odebrány další vzorky. Pokud dopadnou dobře, koupání bude možné zhruba od poloviny července. Ze zkušenosti vím, že napuštění koupaliště trvá šest až osm týdnů," doplnil Zelenka. Důvodem znečištění koupaliště byla kanalizace, která byla v havarijním stavu. "Už by se to nemělo opakovat," dodal. Na rekonstrukci kanalizace v areálu už se pracuje, město za to zaplatí přes milion korun.

V Novém Boru je přírodní koupaliště s betonovou vanou o rozměrech 100 krát 120 metrů a až dvoumetrovou hloubkou. Má písčitou i travnatou pláž a je součástí kempu. K dispozici je skluzavka, hřiště pro plážový volejbal a dětské hřiště. Zázemí tvoří převlékárny, sprchy, toalety a občerstvení, vstup je zdarma. Už teď mohou lidé využívat areál k rekreaci, jen na koupání si ještě musí počkat. Do dokončení kanalizace tam kvůli zachování hygienických podmínek město zatím zajistilo přenosné toalety.

Radnice plánuje vybudovat nový bazén, protože současným nárokům už areál nevyhovuje. "My nemáme problém s kvalitou vody, ale lidi prostě do vody, která je zakalená, byť je zdravá, nevlezou," řekl ČTK starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Náklady na modernizaci areálu odhadli projektanti na 120 milionů, práce by měly začít příští rok. Kvůli finanční náročnosti a zachování možnosti koupání by se měl areál modernizovat po etapách.

Nejprve je v plánu výstavba nerezového víceúčelového bazénu se třemi pětadvacetimetrovými drahami, skluzavkou nebo toboganem a odděleným brouzdalištěm pro nejmenší. "Součástí by měly být také dva objekty při vstupu do areálu," řekl vedoucí odboru rozvoje Jan Toms. Ve větším objektu budou pokladna, toalety a sprchy, zázemí pro personál a technologie, v menším pak převlékací kabiny, toalety a sprchy. Ve druhé etapě chce město proměnit původní koupaliště v biotop.

čtk