Na zámku v Zákupech začala obnova střechy a krovů za 82 milionů. V několika etapách budou opravena všechna čtyři křídla

15. 01. 2020 | 9:49

Na státním zámku Zákupy na Českolipsku začala obnova střechy a krovů, jež si vyžádá přes 82 milionů korun. Rozdělená je na etapy, budou se dělat všechna čtyři křídla, řekl dnes ČTK kastelán zámku Petr Weiss. "Potrvá to minimálně tři roky," dodal.

Zakupy lidi mad 05 menší
Foto: Mad

Zámek v Zákupech patří k nejcennějším památkám v Libereckém kraji, loni si ho prohlédlo bezmála 30.000 turistů. V Česku je to ojedinělá ukázka císařské rezidence Habsburků, kterým zámek patřil od roku 1805. Jeho dnešní podoba i interiéry odkazují hlavně na druhou polovinu 19. století. Od poslední obnovy střechy rozlehlého zámku uplynulo už více než 40 let a problémy jsou se statikou a zatékáním. Protože začátek rekonstrukce připadl na zimní období, jako první přišel na řadu krov. "Kontroluje se všechno od dřeva, zda to není napadené hmyzem nebo dřevokaznou houbou. Pokud se natrefí na problém, tak se to hned řeší," uvedl kastelán.

Po skončení oprav bude mít zámek na střeše novou krytinu, doplněné původní komíny, vikýře a výlezy. Součástí projektu jsou také rozsáhlé zabezpečovací práce, jejichž cílem je eliminovat riziko poškození interiérů. Nemělo by tak již hrozit zatékání a poškození cenných výtvorů malíře Josefa Navrátila v nejvyšším patře. Navrátil se v 19. století postaral na zámku o přemalování většiny zničených původně barokních stropů a navrhl i vzory papírových tapet.

Zákupský zámek letos zřejmě čeká zahájení ještě jedné velké stavební akce, a to částečné obnovy zchátralého hospodářského dvora ze 17. století, který je národní kulturní památkou. Rekonstrukcí by měla projít nejcennější část areálu, což je bývalá konírna v jižním křídle. Firmu, která opravu udělá, budou památkáři hledat v opakovaném výběrovém řízení. První skončilo neúspěchem. Jde o zakázku za 127 milionů korun. Minulý týden ve dvoře spadla část zdi, na opačné straně než je chystaná obnova konírny. Okolí spadlé části se bude staticky zajišťovat. "Je hotové bezpečnostní oplocení v těsné blízkosti a naplno běží přípravné práce. Budeme muset vypracovat alespoň jednoduchou projektovou dokumentaci, jak by to statické zajištění mělo vypadat," dodal kastelán. Kolik na to bude potřeba, památkáři zatím nevědí. Na statické zajištění zdi vypíšou výběrové řízení.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace