Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nemocnice v České Lípě přestěhovala a rozšířila dětskou rehabilitaci, roste počet pacientů

15. 05. 2024 | 5:41

Nemocnice v České Lípě přestěhovala a rozšířila rozsah služeb své dětské rehabilitace, důvodem je rostoucí počet pacientů. Oddělení slouží nejen pro Českolipsko, ale i pro sousední regiony, část Ústeckého kraje a část Mladoboleslavska. Novinářům to dnes řekla ředitelka pro ošetřovatelskou péči českolipské nemocnice Dana Šperlíková.

rehabilitace slečna
Ilustrační foto

Nemocnice původně měla jednu ambulanci dětské rehabilitace, nyní má dvě a k tomu i ergoterapii. "Postupně, tak jak roste zájem malých pacientů a profiloval se i obor ergoterapie a dětské ergoterapie do samostatného oboru, tak ani nás tento trend neminul," řekla Šperlíková.

Pro nově vytvořené Centrum dětské rehabilitace, jehož součástí je i dětská logopedie, upravila nemocnice za více než milion korun prostory bývalých zubních ordinací. Evidovaných dětských pacientů pro fyzioterapii má oddělení 800 a pro ergoterapii zatím 250. "Je to nová služba, kterou poskytujeme," dodala Šperlíková.

Na ergoterapii českolipské nemocnice pomáhají dětem s vývojovými problémy, s poruchami autistického spektra, hyperaktivitou, vývojovou dysfázií či opožděným vývojem řeči nebo s poruchou učení, s Downovým syndromem i poruchou vývojové koordinace.

Ergoterapeutka Petra Dvořáková dnes novinářům řekla, že cílem je pomoci dětským pacientům k soběstačnosti. "Takže se zaměřujeme na různé tréninky oblékání, stravování a různé běžné denní činnosti," řekla. Oceňuje, že všechny části dětského rehabilitačního centra jsou na jednom místě. "Protože máme i společné pacienty, takže to spolu konzultujeme a můžeme i terapii spojit. Fyzioterapeut se pak třeba zaměřuje na to postavení a já se potom zaměřuji na ruce, na koncentraci anebo třeba úchopy," dodala.

Fyzioterapeuti v České Lípě se věnují nejen na děti s vývojovými poruchami, neurologickými onemocněními či po úrazech, ale stále častěji řeší u dětí i problémy s vadným držením těla. "Těch případů přibývá. Určitě je to i tím způsobem života, že děti se méně hýbou, víc sedí u počítačů, koukají do mobilů, takže držení těla tomu odpovídá. Když sem přijdou, tak to je vidět. Neumí se napřímit," řekla fyzioterapeutka Lucie Shánělová.

S tablety a počítači jsou podle českolipské klinické logopedky Petry Duškové spojené i problémy s mluvou. "Rodiče se tolik dětem nevěnují, ty koukají do telefonů a nechodí si hrát," dodala.

Českolipská nemocnice je se 488 lůžky druhým největším zdravotnickým zařízením v Libereckém kraji, zajišťuje péči o oblast zhruba se 120.000 obyvateli. Hospitalizovaných bylo loni 15.739 lidí, ambulantních úkonů měla nemocnice 262.617. Od roku 2006 je nemocnice akciovou společností, která zaměstnává zhruba 870 lidí. Loni výnosy nemocnice dosáhly 1,25 miliardy korun a hospodaření skončilo ziskem 12,5 milionu korun. O rok dříve měla výnosy za 1,11 miliardy korun a zisk 493.000 korun.

čtk