Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nová letní výstava v ulicích České Lípy připomíná tradici místních textilek. Vyráběly potištěné bavlněné látky

30. 06. 2024 | 5:00

Nová letní výstava v ulicích České Lípy připomíná tradici místních kartounek - textilních továren, které od 18. století vyráběly ve městě potištěné bavlněné látky. Výstavou pokračuje tradice, kterou v České Lípě odstartovali v roce 2020. Tehdy si tímto způsobem připomněli 200 let od požáru, který v roce 1820 změnil tvář města. Letošní výstava s názvem "Historie českolipských textilních motivů" zůstane v ulicích až do konce října 2024, řekla ČTK mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.

česká lípa tisky2 449066881 817303563896797 8282292034948394763 n
Nová letní výstava v ulicích České Lípy, foto: Facebook/Město Česká Lípa

Inspirací pro letošní výstavu byla podle mluvčí kniha Jaroslava Panáčka "Kartounky v České Lípě v 18. až 20. století", která vyšla na konci loňského roku. "Prostřednictvím výstavy chce město upozornit na bohatou a významnou tradici továren na výrobu potištěných bavlněných látek, které byly pro svoji kvalitu ceněny i za hranicemi naší země. Výstava vznikla ve spolupráci města, vlastivědného muzea a galerie a Vlastivědného spolku Českolipska," doplnila Kňákal Brožová.

Nová letní výstava v ulicích České Lípy, foto: Facebook/Město Česká LípaVýstavou se podle starostky Jitky Volfové (ANO) radnice každoročně snaží upozornit na určitý vybraný aspekt či událost z historie města. "V letošním roce padla volba právě na kartounky. V první polovině 19. století patřila Česká Lípa, hned po Praze, k nejvýznamnějším centrům pro potiskování textilu. Je tedy dobře, že připomínáme právě tuto část historie, která našemu městu přinesla slávu a blahobyt," řekla starostka. Právě potiskování textilu, historickým tiskařským vzorům a historii kartounek je také zasvěcené českolipské Centrum textilního tisku u vodního hradu Lipý.

Nová letní výstava v ulicích České Lípy, foto: Facebook/Město Česká LípaHistorii textilek připomíná deset barevných panelů, jejichž grafickým autorem je Rudolf Živec, texty je doplnili Jaroslav a Michal Panáčkové. K výstavě vznikly také ukázkové modely šatů a dalších doplňků, které pracují s historickými vzory. "Díky moderní technologii byly z původních vzorníků přeneseny na bavlněnou látku, ze které pak byly modely ušité, návštěvníci je mohou vidět v infocentru na náměstí T.G.M. Autorkami jsou účastnice soutěže o Regionální českolipský výrobek roku Martina Benešová a Tetiana Kharlova," řekla mluvčí.

Nová letní výstava v ulicích České Lípy, foto: Facebook/Město Česká LípaS motivy kartounek chce město dál pracovat. "Plánujeme vytvořit celou kolekci předmětů s historickými kartounkářskými vzory, které bude možné si koupit. Téma kartounek je bohaté a věřím, že se nám podaří vymyslet spoustu dalších krásných věcí a činností, kterými bude možné historii těchto továren u nás připomenout současné generaci a k bohatému odkazu se plně přihlásit," dodala Volfová.

čtk