Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nový Bor a sousední Radvanec spojuje opravená silnice i nová cyklostezka. Projekt vyšel na 50 milionů

06. 11. 2023 | 14:30

Nový Bor a sousední Radvanec na Českolipsku spojuje zrekonstruovaná silnice a nová cyklostezka. Společný projekt obcí a Libereckého kraje přišel na 50 milionů korun, polovinu zaplatila Evropská unie. Hlavním přínosem nové stezky je odklonění cyklistů a chodců z frekventované, poměrně úzké a místy i nepřehledné silnice třetí třídy.

Borcyklostezbabor2
Foto Artur Irma, foto dole - z oficiální části akce Město Nový Bor

Při dnešním slavnostním otevření to řekl starosta Radvance Petr Ullrich (Starostové pro Liberecký kraj).

Příprava projektu začala podle Ullricha před deseti lety. "Delší dobu jsme přemýšleli, jak dostat cyklisty a chodce ze silnice třetí třídy, jak z Radvance do Nového Boru, tak z Radvance do Sloupu (v Čechách). V podstatě se nám to podařilo těmito stavbami. Tohle je vlastně poslední z těch staveb, kdy vlastně vznikl okruh, který vede z Radvance do Nového Boru, potom na cyklistický ovál, pak z oválu postavil Nový Bor cyklostezku do Sloupu a my jsme postavili stezku ze Sloupu," dodal starosta. Celý okruh má zhruba osm kilometrů.

Foto: Artur Irma

Kromě tříkilometrové cyklostezky stavbaři dělali úpravy i v Novém Boru, kde postavili autobusové zastávky a přechod pro chodce ve spodní části sídliště Rumburských hrdinů. Přibylo nové veřejné osvětlení a dopravní úpravy podél Lesního hřbitova, kde je teď možné bezpečně parkovat. "Společný projekt tak významně přispěje ke zpřehlednění dopravního provozu a zvýšení bezpečnosti," doplnil novoborský starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Ze svého dal podle něj Nový Bor devět milionů korun.

Foto: Město Nový Bor

Ke zvýšení bezpečnosti na trase z Nového Boru do Radvance přispěla také dokončená celoplošná oprava krajské komunikace III/26847, která se dělala souběžně s cyklostezkou. Samotná cyklostezka a navazující úpravy přišly na 37 milionů korun, z toho bezmála 25 milionů zaplatil Státní fond dopravní infrastruktury. Celoplošnou opravu souběžné silnice financoval Liberecký kraj ze svého, přišla na 12,4 milionu korun. Obě stavby měly v zájmu koordinace jediného dodavatele, zakázku získala firma STRABAG. Komunikace jsou hotové, dokončit zbývá vodorovné značení.

Foto: Artur Irma

V Novém Boru nejde letos o jediný podobný projekt, už v létě otevřeli první etapu budoucí cyklostezky do nedaleké České Lípy. Ze zhruba šestikilometrové trasy je hotových prvních 500 metrů. Úsek přišel bezmála na 8,6 milionu korun, součástí ale byla nová lávka přes Šporku. Cyklostezka, která Nový Bor spojí s Českou Lípou, je pro město klíčová. "Zajistí bezpečné spojení mezi městy a odvede cyklisty z přetížené silnice I/9. Denně po ní projede 17.000 aut a nám se tu pohybují děti, chodci, cyklisté," řekl Dvořák. Další etapu chce město zahájit v roce 2025.

čtk