Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nový Bor opakovaně reklamuje akáty vysazené na obnoveném náměstí

29. 05. 2019 | 8:08

Město Nový Bor již podruhé reklamuje čtrnáct akátů, které byly vysazené na nám. Míru v rámci jeho předloňské kompletní rekonstrukce. Žádá jejich výměnu po sdružení firem SaM, a.s. a ZEPS, s. r. o. které mělo celou revitalizaci centra za 24 milionu korun na starosti včetně mobiliáře a zeleně.

Nový Bor poprvé reklamoval uschlé stromy za 61 tisíc korun loni na jaře, na základě uznané reklamace je o loňském listopadu nahradily nové. „Bohužel ani nyní stav stromů neodpovídá ročnímu období. Jsme s jejich stavem nespokojení, protože měly být jedním z výrazných prvků na náměstí,“ uvedl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Podle vedoucí technického oddělení, odpadů a zeleně na novoborské radnici Zdeňky Schreibové byly akáty vhodně zvolenou dřevinou. „Rostou téměř všude. Na druhé straně náměstí je máme také a prospívají dobře. Problém nejspíš bude v sazenicích,“ řekla Zdeňka Schreibová.

Zahradnice sice stávající akáty výrazně zkrátila ve snaze podpořit jejich vyrašení, ale po vzájemné dohodě města a zhotovitele se počátkem července vysadí nové. „Nechceme, aby tam místo košťat byla ostříhaná košťata, proto se nové stromy přivezou v kontejnerech a vysadí se rovnou zelené,“ řekl Jaromír Dvořák.

Vedle stromořadí akátů, které lemuje prostor před základní školou, jsou v každém ze čtyř rohů středové plochy vysazené vzrostlé sakury za necelých 20 tisíc korun. Péči o zeleň musí podle smlouvy zajistit sdružení firem po dva roky od předání stavby. Rekultivační a udržovací práce zahrnují například pravidelné odplevelení, řezy stromů nebo zálivku podle potřeby, a to včetně zimního období.

NB/Radmila Pokorná