Nový Bor si ve středu 16. listopadu připomene Den boje za svobodu a demokracii
Nový Bor si ve středu 16. listopadu připomene hned dva historické milníky českých dějin, jež od sebe dělí půl století – uzavření vysokých škol v roce 1939 a začátek sametové revoluce v roce 1989.
Výročí Dne boje studentů za svobodu a demokracii bude věnován již tradiční vzpomínkový akt s položením květin a zapálením svíček v 10 hodin pod lípou v parčíku před městským úřadem za účasti žáků a studentů novoborských škol.
17. listopad je Mezinárodním dnem studenstva, který odkazuje na události v protektorátu roku 1939. Rozbuškou k nim se stala pražská demonstrace po pohřbu studenta Jana Opletala 15. listopadu 1939, která přerostla v protiokupační protesty. Opletal podlehl čtyři dny předtím následkům střelného zranění, jež utrpěl během násilného potlačení tiché demonstrace studentů u příležitosti 21. výročí vzniku Československa.
Adolf Hitler poté nařídil uzavření všech českých vysokých škol, k němuž došlo právě 17. listopadu. V zemi proběhlo rozsáhlé zatýkání mezi studenty. Více než tisícovka jich byla převezena do koncentračního tábora Sachsenhausen, z nějž už se někteří nevrátili. V bývalých ruzyňských kasárnách pak Němci popravili devět studentů, kteří podle nich stáli v čele studentských organizací.
Půlstoletí staré události si lidé připomněli také 17. listopadu 1989, kdy povolené pietní shromáždění studentů přerostlo v protirežimní demonstraci, jež byla nelítostně potlačena. Akce odstartovala sametovou revoluci, která vedla ke svržení totalitního režimu v Československu.
www.novy-bor.cz