Oprava uzavřené Vísecké rychty se komplikuje a není jisté, zda letos začne. Vybraná firma od zakázky odstoupila
Libereckému kraji hrozí, že letos nezahájí opravu památkově chráněné Vísecké rychty v Kravařích na Českolipsku, která je kvůli tomu od začátku letošní sezony uzavřená. Původně vybraná firma od zakázky odstoupila. Podle náměstka hejtmana Zbyňka Miklíka (Piráti) osloví druhou v pořadí, pražskou Novalex stavební, která se do soutěže na výměnu dožilé střechy a opravy krovů přihlásila s cenou bezmála 8,5 milionu korun bez daně. Nikdo další nabídku nepodal.
"Pokud podepíšou, budou realizovat. Když odmítnou podepsat, tak nám nezbyde nic jiného, než to soutěžit znovu," uvedl náměstek na dotaz ČTK.
Památkově chráněná budova se sedlovou střechou patří k největším roubeným stavbám v Česku. Zakázku na opravu střechy původně získala pražská firma Messa Invest, jež za to chtěla 5,5 milionu korun bez DPH. Práce nezahájila. Co bylo důvodem pro její odstoupení, Miklík neví. Jedním z důvodů ale podle něj může být nedostatek šindele na trhu.
Ve Vísecké rychtě má krajské Vlastivědné muzeum z České Lípy svoji pobočku. Expozice je věnovaná lidovému umění a obvykle přístupná od jara do podzimu. Muzeum ji letos neotevřelo, neboť ještě před zahájením prací bylo potřeba horní patra vyklidit, což bylo hodně náročné. Alespoň provizorně rychtu podle ředitele muzea Zdeňka Vitáčka nelze otevřít, i když nevědí, zda práce letos začnou. "Není tam kámen na kameni. Ty nejcennější věci máme odvezené na hlavní budovu v České Lípě a zbytek je tam naskládaný v přízemí," řekl Vitáček ČTK.
Exponáty nelze podle něj vrátit zpět i kvůli tomu, že po skončení opravy střechy chtějí expozice kompletně předělat, aby byly pro návštěvníky atraktivnější. "Budeme je i rozšiřovat a přibude tam expozice o zdejších chalupách herců, muzikantů či zpěváků," dodal Vitáček.
Muzeum má na Vísecké rychtě expozice věnované lidové architektuře a bydlení v severních Čechách. Vísecká rychta je turistům přístupná od roku 1986, v posledních letech mívala ročně kolem 2500 návštěvníků. Od změn v expozici si ředitel muzea slibuje zvýšení návštěvnosti.
Rozlehlé stavení přestavěl do současné podoby v roce 1797 rychtář Václav Kern a představuje vyvrcholení staletého vývoje roubené architektury v jeho závěrečné fázi. Trvale obydlené bylo stavení do roku 1945. Později připadla rychta místnímu JZD, které ji využívalo jako vepřín, ovčín a skladiště. Budovu před zničením zachránil převod na muzeum a 14 let trvající rekonstrukce, která začala v roce 1972.
čtk