Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Památkáři hledají firmu, která by provedla stomilionovou zakázku na opravu dvora v Zákupech

30. 07. 2019 | 12:00

Národní památkový ústav vypsal zakázku za bezmála 107 milionů korun na záchranu jižního křídla hospodářského dvora u zámku v Zákupech na Českolipsku. Do soutěže se firmy mohou hlásit do 26. srpna, řekl dnes ČTK ředitel Územní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec. Pokud se podaří v soutěži vybrat firmu, staveniště by mohla převzít na podzim, dodal.

Zákupy - exteriér (1)
archivní foto

Hospodářský dvůr je jednou z nejohroženějších národních památek v Libereckém kraji. Vznikl ve druhé polovině 17. století. Navrhli ho význační italští stavitelé Giulio Broggio a Giovanni Domenico Orsi a podle památkářů svou historickou hodnotou převyšuje přilehlý zákupský zámek. Ve vlastnictví státu je dvůr od roku 2003 a podle odhadu je na jeho celkovou obnovu potřeba 600 až 700 milionů korun. V první etapě chtějí památkáři zachránit jeho nejcennější část, což je bývalá konírna, v níž bylo v minulosti ustájeno až 60 koní. Na její obnovu se podařilo památkářům získat evropskou dotaci, přes 95 milionů korun.

Jižní křídlo dvora je v dezolátním stavu, poškozené jsou pilíře, klenby, kamenné prvky, krov, střecha, okna, dveře i omítky. V 70. letech minulého století přestal fungovat odvodňovací systém, což způsobilo poškození základů stavby vlivem vysoké hladiny podzemní vody. Narušená je statika zdí, propadlou střechou zatéká, dřevěné části jsou napadené dřevokaznou houbou. Na špatném stavu budov se projevilo i nevhodné a nedůstojné užívání, v minulosti tam byly garáže pro zemědělskou mechanizaci i sklad chemikálií.

V plánu je dokončit rekonstrukci jižního křídla areálu do poloviny roku 2021. V přízemí konírny by měla vzniknout expozice zaměřená na dopravu v době, kdy Habsburkové využívali Zákupy jako letní rezidenci. Další expozice bude v prvním patře, které v druhé polovině 19. století sloužilo k ubytování doprovodu rakouského císaře. Budou tam artefakty odkazující na zaniklé nebo nepřístupné české zámky a hrady. Památkáři odhadují, že expozice v konírně by ročně mohly zvýšit návštěvnost zámku v Zákupech o více než 5000 na bezmála 40.000 turistů.

čtk