Provozovatel solární elektrárny na Českolipsku nemusí vracet podporu, inspekce chybovala, potvrdil NSS
Firma provozující solární elektrárnu na Českolipsku nemusí vracet státu milion korun, potvrdil Nejvyšší správní soud. Státní energetická inspekce sumu považovala za neoprávněně vyplacenou podporu, elektrárna na ni neměla nárok. Inspekce však podle rozsudku dostupného na úřední desce chybovala, když na situaci z přelomu let 2009 a 2010 aplikovala znění zákona o podporovaných zdrojích energie účinné až od roku 2022.
"Zásada předvídatelnosti práva a právní jistoty znamená, že adresáti právních norem legitimně očekávají, že právní řád nebude působit zpětně a že budou moci svoje jednání přizpůsobovat platnému právu," stojí v rozsudku.
Elektrárna byla dokončená v prosinci 2009. Provozovatel ještě před koncem roku požádal o připojení k distribuční soustavě. Podařilo se to až v lednu 2010, kdy také provozovatel uzavřel se společností ČEZ Prodej smlouvu o podpoře výroby elektřiny, a to za podmínek roku 2009, které byly pro elektrárnu výhodnější.
Teprve s odstupem času energetická inspekce dospěla k závěru, že elektrárna fakturuje ceny a čerpá podporu v nesprávné výši, a to kvůli tomu, že byla uvedená do provozu až v roce 2010.
"Snaha získat zpět neoprávněně čerpanou podporu je pochopitelná, nicméně toto břemeno nelze bez dalšího přenášet na podnikatelské subjekty a tento svůj postup odůvodňovat veřejným zájmem. Takovýmto způsobem by totiž bylo (ad absurdum) možné pravou retroaktivitu ospravedlnit téměř v každé oblasti veřejné správy, neboť imanentní podstatou činnosti a poslání veřejné správy je právě hájení veřejných zájmů," uvedl soudce Vojtěch Šimíček.
"Veřejným zájmem je však dozajista rovněž zájem na dodržení elementárních principů právního státu, mezi které patří i stabilita právního řádu, jeho předvídatelnost, právní jistota a zákaz retroaktivity," doplnil Šimíček.
čtk