Rychlost na silnici ve Velkém Valtinově na Českolipsku hlídá chytrý radar. Vydává varování

09. 06. 2021 | 10:23

Na dodržování předepsané rychlosti ve Velkém Valtinově na Českolipsku začal dohlížet chytrý radar. Nejenže umí ukázat rychlost projíždějícího auta, zobrazí také značku hříšníka a případně umí i odeslat záznam přestupku do přestupkového systému. Pro jeho pořízení se v obci rozhodli kvůli zvýšenému provozu v centru, na pořízení radaru přispěl Liberecký kraj, řekl ČTK mluvčí úřadu Jan Mikulička.

Radar
Tak tady je... Foto: LK

Ve Valtinově se pro radar rozhodli poté, co se zvýšil provoz přes obec kvůli omezení zátěže na mostu přes železniční trať v nedalekém Brništi. "Most je již nějakou dobu průjezdný pouze pro osobní dopravu, nákladní doprava se přesunula do centra obce. Vzhledem k nárůstu dopravy, nedodržování rychlosti a absenci chodníků v obci jsme hledali řešení k zajištění vyšší bezpečnosti dopravy," řekl starosta Josef Lukavec (Spokojená obec Velký Valtinov). Inspiroval se v Prachaticích, kde obdobný systém již několik měsíců funguje a výrazně zklidnil dopravu ve městě.

Radar měří rychlost aut mířících po silnici třetí třídy z Jablonného v Podještědí do Brniště. Funguje na principu opakovaného varování, kdy je řidič o své rychlosti nejprve informován, a to už v úseku 150 až 70 metrů před samotným radarem. "Řidič má tedy dost času na to, aby svou rychlost upravil. Pokud ji nesníží, tak se zobrazí na radaru nápis 'Zpomalte'," doplnil starosta. Pokud řidič nereaguje, zobrazí radar na displeji značku vozu, což je poslední zdvižený prst, který má řidiče donutit dodržovat předepsanou rychlost.

Pokud ovšem řidič nereaguje ani na zobrazení registrační značky vozidla, a radar je zapojený do přestupkového systému, tak zařízení přestupek zadokumentuje a je možné ho vygenerovat a odeslat k vyřízení k příslušnému správnímu orgánu. Radary, které tohle umí, jsou zatím v Česku ojedinělé, podle Iva Šťástky z dodavatelské společnosti s nimi zkušenosti mají třeba právě v Prachaticích nebo na D5 před Plzní. Podobných radarů bude podle něj ale přibývat, zájem o ně projevili třeba v Liberci nebo Jablonci nad Nisou, ale také na řadě dalších míst v Libereckém kraji.

"Ze zkušenosti z jiných částí republiky má toto zařízení okamžitý efekt na řidiče až v 88 procentech případů," dodal ředitel Týmu silniční bezpečnosti Jan Polák.

čtk

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace