Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Doksech začne od února svážet odpady vlastní firma, resp. spolek, který sdružuje 12 měst a obcí z Máchova kraje

06. 01. 2020 | 14:09

V Doksech na Českolipsku začne od února svážet odpady vlastní firma. Dlouholetá smlouva se společností AVE na konci ledna skončí. Město se rozhodlo spojit s dalšími obcemi v regionu a založily Dobrovolný svazek obcí EKOD s cílem postupně převzít odpadové hospodářství.

Dnes spolek sdružuje 12 měst a obcí z Máchova kraje. Starostové věří, že za odpady ušetří a především získají přehled o množství odpadu a nákladech na jeho svoz a likvidaci. ČTK to dnes řekla starostka Doks Eva Burešová (Starostové pro Liberecký kraj).

Doksy jsou první městem, kde bude EKOD svoz tříděného a komunálního odpadu zajišťovat prostřednictvím vlastní firmy EKOD Servis. Od května by k tomu měly přibýt Jestřebí, Mšeno a Ždírec. Podle Burešové už podobným způsobem řeší svoz odpadu některé obce na Vysočině. V Libereckém kraji chce vlastní odpadovou firmu založit také například Svazek obcí na Jilemnicku.

"Smlouvy se svozovými firmami, které obce mají, jsou staré a nebyly uzavřeny podle zákona o veřejných zakázkách, vybrat dodavatele ve veřejné soutěži se ale svazku nepodařilo. Nabídka byla jediná a byla dražší, než kolik platí města a obce dnes," řekl ČTK předseda svazku a starosta Rokytnice nad Jizerou Petr Matyáš (Starostové pro Liberecký kraj). Také obce kolem Máchova jezera mají zkušenost se stále dražšími službami svozových firem, proto se rozhodly pro vlastní firmu.

Obyvatele Doks tak čeká v lednu výměna popelnic. Ty současné jsou pronajaté od AVE a město za to podle Burešové ročně platilo bezmála milion korun. Do nákupu nových popelnic a kontejnerů dalo téměř dva miliony korun, na nákup nádob na tříděný odpad získalo dotaci. Od 17. ledna začne město rozvážet obyvatelům popelnice nové a ještě na jaře dostanou lidé ke svým domům také další nádoby, aby mohli třídit papír, plasty a bioodpad. Tříděný odpad se začne svážet od dubna. "Ve městě ale zůstanou i kontejnery na tříděný odpad," dodala starostka.

Z rozpočtu města jde podle Burešové do nakládání s odpady osm milionů korun, z toho jen 3,3 milionu vybere město na poplatcích. Poplatek za odpad se letos přesto pro obyvatele trvale hlášené ve městě nezvýší, za rok zaplatí 520 korun. Doksy jsou ale oblíbenou turistickou oblastí a řada domů nemá trvale hlášené obyvatele. Vlastníkům těchto nemovitostí náklady vzrostou z loňských 600 korun na 1000 Kč. Ani to ale podle Burešové neodpovídá množství odpadu, které v těchto domech za rok produkují.

čtk