Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V kauze obchodu s tygřími těly soud uložil preparátorovi tři roky vězení, Berousek a odběratel produktů dostali podmínku 

04. 06. 2019 | 15:51

AKTUALIZOVÁNO: Soud v České Lípě dnes potrestal v kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl všechny tři obžalované. Samosoudkyně Lucie Homolková uložila šestatřicetiletému preparátorovi Miloši Hrozínkovi tři roky vězení. Provozovatele zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvíka Berouska potrestala dvouletým podmíněným trestem se zkušební dobou na čtyři roky a peněžitým trestem 338.000 korun. Odběratel produktů z tygřích těl, sedmapadesátiletý Vietnamec Xuan Vu Le, byl potrestán dvouletou podmínkou s čtyřletým odkladem.

soudberousek2 menší
Foto: Artur Irma

Rozhodnutí není pravomocné, všichni tři obžalovaní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Osmašedesátiletý Berousek nechtěl rozsudek komentovat. Pro něj jde o souhrnný trest, neboť u jiného soudu byl potrestán zabavením nekolkovaných cigaret, které se u něj našly. Součástí dnešního rozsudku je, že pokud Berousek pokutu nezaplatí, dostane půl roku vězení.

Státní zástupce Michael Dostál pro obžalovaného Vietnamce navrhoval vyhoštění, pro Berouska podmíněný trest a pro Hrozínka pětileté vězení. Obhajoba žádala zproštění, případně posouzení případu v přestupkovém řízení.

Za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty hrozilo obžalovaným až pět let vězení. "Obžalovaní byli uznáni vinnými, kdy jsem se zcela ztotožnila se závěrečnou řečí a právním rozborem důkazů i právním hodnocením státního zástupce," řekla Homolková.

Podle obžaloby šlo o organizovanou skupinu, což obžalovaní i obhájci v závěrečné řeči odmítli. Berousek mrtvé tygry předával preparátorovi, od něhož části tygřích těl odebíral Xuan Vu Le. Podle policie preparátor tygří těla zpracovával spolu s Vietnamcem na masox nebo tygří víno, které jsou ve vietnamské komunitě žádané. Xuan Vu Le je prodával i v pražské tržnici Sapa. Tvrdí, že netušil, že by to bylo proti zákonu.

V případu soud posuzoval tři loňské úhyny tygrů z Berouskova chovu. Podle pitvy jeden zemřel na následky střelného poranění. Jeden projektil nalezl veterinář v krční páteři a druhý pod lopatkou. Podle Dostála zvíře zabil Hrozínek v Berouskově zooparku, střelil ho do krku a do podpaždí přední tlapy. Berousek se ke střelbě nevyjádřil, uvedl jen, že tento samec byl agresivní a zabil předtím jiné samice.

Dostál v závěrečné řeči uvedl, že si Berousek nechal od veterinářky podvodně vystavit v předstihu dokumenty k úhynu tohoto tygra, když ještě žil, a jako důvod chtěl, aby napsala selhání ledvin. Veterinářka tygra neviděla. Státní zástupce je přesvědčený, že plánovaná byla i dvě úmrtí tygřic, i když důkazy nemá. U roční samice se na základě indicií domnívá, že uhynula hladem. Čtyřletou zabil samec. Dostál vyjádřil údiv nad tím, že Berousek dal šelmy k sobě, i když věděl, že je samec agresivní.

čtk