Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Výběr firmy pro záchranu dvora u zámku v Zákupech se protahuje, nový termín pro podání nabídek je 24. září

28. 08. 2019 | 8:55

Památkáři skoro o měsíc prodloužili termín pro výběr firmy, jež by měla zhruba za 120 milionů korun opravit nejcennější část zchátralého hospodářského dvora u zámku v Zákupech na Českolipsku. Důvodem jsou dotazy firem k zadávací dokumentaci. ČTK to dnes řekl ředitel Územní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec. Termín pro podání nabídek byl původně 26. srpna, nyní to je 24. září. Ohrožen je tak termín zahájení prací ještě na podzim, jak památkáři původně plánovali.

zakupy konirna rub lic 11
Foto: Mad

"Protahuje se nám to. Dotazy chodí postupně, poslední přišel v pondělí a nelze vyloučit, zda nepřijdou ještě další," uvedl Kadlec.

Hospodářský dvůr je jednou z nejohroženějších národních památek v Libereckém kraji. Vznikl ve druhé polovině 17. století. Navrhli ho italští stavitelé Giulio Broggio a Giovanni Domenico Orsi a podle památkářů svou historickou hodnotou převyšuje i přilehlý zákupský zámek.

Ve vlastnictví státu je dvůr od roku 2003. Podle odhadu je na jeho celkovou obnovu potřeba 600 až 700 milionů korun. V první etapě chtějí památkáři zachránit jeho nejcennější část, což je bývalá konírna, v níž bylo v minulosti ustájeno až 60 koní. Na její obnovu se podařilo památkářům získat evropskou dotaci přes 95 milionů korun.

V plánu je dokončit opravu jižního křídla areálu do poloviny roku 2021. V přízemí konírny by měla vzniknout expozice zaměřená na dopravu v době, kdy Habsburkové využívali Zákupy jako letní rezidenci. Další expozice bude v prvním patře, které v druhé polovině 19. století sloužilo k ubytování doprovodu rakouského císaře. Budou tam artefakty odkazující na zaniklé, nebo nepřístupné české zámky a hrady.

čtk