Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Akce Nádech pro lázně opět upozorní na problém chátrající budovy jabloneckých lázní

26. 07. 2019 | 8:14

Zchátralou budovu lázní a přilehlé Tyršovy sady v Jablonci nad Nisou oživí třicítka umělců a řemeslníků. Cílem projektu Nádech pro lázně, který se v areálu uskuteční v sobotu 3. srpna, je upozornit na problém léta nevyužívané a chátrající secesní budovy bývalých městských lázní. Svobodná umělecká reflexe objektu lázní může přinést cenné podněty pro budoucí využití, řekl dnes ČTK náměstek primátora Jakub Chuchlík (Piráti), který nad akcí převzal záštitu.

TvLKlaznejablonec3 menší
Foto: Artur Irma

Lázně v centru Jablonce postavili v letech 1908 až 1909 podle projektu architekta Rudolfa Hemmricha. Ten je jako autor podepsán například i pod budovou lázní v Novém Městě pod Smrkem, navrhl také kostel v nedaleké Loučné a rozhledny na Černé Studnici, Bramberku a v Proseči. Lázně byly jednou z prvních větších budov, jejichž výstavbu tehdy Jablonec financoval. Jejich současnou podobu ale výrazně poznamenaly necitlivé úpravy v 60. letech minulého století, kdy budova přišla o venkovní štukovou výzdobu. Mnohé původní prvky jako okna, dveře či dlažby se ale zachovaly.

"Existovalo několik pokusů o znovuoživení lázní. Z pozice města asi nejvýraznějším byl záměr vytvoření knihovny, to bylo před deseti lety," řekl Chuchlík. Ze záměru ale sešlo a od té doby byl objekt bez využití až do roku 2015, kdy se město dohodlo na pronájmu se spolkem ArtproProstor. Ten tam zhruba dva roky pořádal koncerty a další akce. Vše skončilo, když do objektu začalo zatékat. "Při opravě se ukázalo, že zavěšení klenby není v pořádku a statik zakázal vstup do objektu," doplnila Anna Strnadová ze spolku ArtproProstor.

Jablonecké lázně, foto: Artur Irma Podle nového posudku, který si nechalo město zpracovat, ale není stav budovy tak špatný. Díky tomu se mohl spolek ArtproProstor k akcím v areálu vrátit, s městem spolupracuje na hledání nového využití pro opuštěnou budovu. "Pohledů a názorů na to, co by v nich mělo vzniknout, je hodně. My bychom chtěli slyšet a vidět co nejvíce z nich během jednoho nabitého dne a zároveň rozpumpovat a propojit jabloneckou a libereckou kulturní scénu," řekla k připravované akci jedna z organizátorek Pavlína Mullerová. Nádech pro lázně nebude jedinou akcí v areálu, v sobotu 17. srpna se tam představí audiovizuální projekt Monumentum Lenky Dusilové & VJ Aeldry.

čtk