Centrum vzdělávání v Jablonci bude stát 212 milionů. Dvakrát víc, než se předpokládalo

31. 01. 2020 | 20:00

Výstavba centra odborného vzdělávání na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou bude stát přes 212 milionů korun, dvakrát víc, než se předpokládalo. ČTK to dnes řekla krajská radní pro rozvoj Radka Loučková Kotasová (ANO). Stavbu financuje Liberecký kraj, původně počítal s náklady 104 milionů korun. Z evropských a státních fondů získal kraj 71 milionů, zaplatit tak měl jen 33 milionů. Část budovy se ale zřítila a stavba se výrazně prodraží, Liberecký kraj teď bude muset zaplatit téměř 142 milionů ze svého.

jablonec škola řemesel Mad
Foto: Mad

Kvůli vážnému narušení statiky konstrukcí se předloni v listopadu zřítila část zdi v prvním a druhém patře. Situaci zhoršil těžký mokrý sníh, který zatížil střechu. Nikomu se nic nestalo, studenti se od zahájení prací učí jinde. Příčinou havárie byly podle statika zřejmě špatně odvedené práce na úpravách budovy v 80. letech, které zakrývaly omítky. "Necháme si teď zpracovat posudek, který by měl určit míru zavinění pro případ pojistného plnění a vymáhání náhrady škody," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Liberecký kraj podle Loučkové Kotasové zvažoval několik různých variant, jak po havárii pokračovat. Variantou byla i demolice narušené budovy, výstavba nové nebo přesun školy do jiných prostor. Všechny varianty ale byly dražší a trvaly déle. Kraj by přišel o dotaci, navíc by průtahy mohly ohrozit další fungování školy. Ta přitom nabízí sklářské a bižuterní obory, které nikde jinde v České republice nejsou, jako je výrobce bižuterie nebo výrobce a zušlechťovatel skla.

Průtahy stavby už teď výuku komplikují. "Dílny jsou přesunuté v Železném Brodě a to nás limituje na počtu žáků, které můžeme ke studiu přijmout, už minulý rok jsme museli omezovat kapacitu," řekl ČTK ředitel školy Martin Kubáč. Aby se mohli studenti do školy co nejdříve vrátit, rozhodl se Liberecký kraj projekt dokončit i za cenu vyšších nákladů. Už teď je ale jasné, že původní termín dokončení 30. září letošního roku není možné stihnout. Kraj proto požádá o jeho prodloužení do konce příštího roku.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace