Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Čtvrté jablko převezmou zítra nadané a statečné děti v jabloneckém divadle

18. 06. 2019 | 18:30

Čtvrtý ročník Ceny pro nadané proběhne v městském divadle ve středu 19. června od 18 hodin. Hlavními hosty a patrony budou např. tvůrci hvězdného robota jménem Matylda (OpenTechLab), kapitán HC Vlci Jablonec ‎Kamil Bříška a další zajímaví hosté.

jablko cena pro nadane
Foto: www.mestojablonec.cz

Znovu, už počtvrté se v divadle sejdou žáci základních a studenti středních jabloneckých škol, kteří vynikají v některé z kategorií – sport, studium nebo umění, či si zaslouží odměnu v kategorii mimořádný počin. „Chceme tak podpořit píli a dřinu, bez které by nadaní nebyli schopní rozvíjet svůj talent,“ vysvětluje Zdeňka Květová, vedoucí oddělení školství, kultury a sportu (OŠK) s tím, že ocenění žáci a studenti si z divadla kromě odměn, jež věnují oceněným Nadace Preciosa, Kitl, s.r.o., iQLANDIA, o.p.s., a Allianz pojišťovna, a. s., odnesou certifikát a symbol ceny, jímž je jablko. Právě jablko jako plod místní bájné jabloně, jež stávala u původního zájezdního hostince a dala městu jméno, k Jablonci nad Nisou neodmyslitelně patří,“ uvádí Květová.

Jablko s ukrytým kamenem

Autorkou symbolu Ceny pro nadané byla v roce 2016 tehdejší studentka Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou Veronika Černá. Jablko vytvořila na 3D tiskárně a rozpůlila jej. Když se půlky od sebe oddálí, zasvítí mezi nimi skleněný kámen od Nadace Preciosa, sponzora Ceny pro nadané.

Bubny a Superhero Killers

Slavnostní večer zahájí skvělí liberečtí bubeníci ze souboru ARIES a mnohačlenný divoký band Superhero Killers se na rozdíl od předešlých ročníků postará o celý hudební program,“ zve na Cenu pro nadané Lucie Kocourková z OŠK. Vstupenky na slavnostní večer má k dispozici každá škola, která nominovala svého zástupce v některé kategorii, a přiděluje je dle návrhu oceňovaných.

Anděl pro Matýska

Večer má také charitativní rozměr, neboť v předsálí představuje svůj projekt pomoci Nadace Preciosa. Nákupem křišťálových náramků a náušnic s motivem andílka nebo jeho papírové podoby za 50 Kč může kdokoli ke sbírce na pomoc přispět. „Tentokrát je naše sbírka určená sedmiletému Matýskovi z Liberce, který se narodil předčasně ve 34. týdnu. Po porodu se objevily problémy s dýcháním a byla nutná intubace. V necelém roce mu byla diagnostikována dětská mozková obrna a později se přidala také epilepsie,“ popisuje příběh Matýska ředitelka nadace Andrea Kroupová s tím, že i přes veškerá cvičení hoch není schopný samostatně sedět ani stát. „Proto je nezbytná zvýšená rehabilitační péče, se kterou se rozhodla finančně pomoci Nadace Preciosa,“ dodává Kroupová.

Cena pro nadané je projekt statutárního města Jablonec nad Nisou a záštitu nad ní přebírá náměstek pro oblast humanitní a sociální David Mánek. Vznikla v roce 2016 a jejím cílem je představit děti a mladé lidi, kteří jsou nadaní v některém oboru lidské činnosti – studium, umění a sport, nebo udělali nějaký výjimečný čin, například zachránili lidský život, nezištně někomu pomohli či trvale pomáhají. Více o projektu i předchozích ročnících na www.cenapronadane.cz.

TZ/Jana Hajná