Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Díky České mincovně zůstane Karel Gott navždy zlatý. Je zvěčněn nejen jako zpěvák, ale i jako malíř

02. 10. 2019 | 13:07

Ve věku 80 let zemřel v úterý krátce před půlnocí Karel Gott. Nejslavnější český zpěvák populární hudby zemřel doma v kruhu své rodiny. Díky jablonecké České mincovně je Karel Gott trvale zvěčněn ve zlatě. Přinášíme dvě tiskové zprávy z nedávné minulosti, které potvrzují, že Karel Gott zůstane navždy zlatý.

gottminc2
archivní foto Artur Irma

Mistr zvěčněn jako malíř

Dvaačtyřicetinásobný vítěz hudební ankety Český slavík má díky mincovně druhou medaili. U příležitosti osmdesátých narozenin Karla Gotta ho na ní Česká mincovna vyobrazila jako malíře. Přestože většina lidí zná Karla Gotta především jako úspěšného zpěváka, on sám se v mládí chtěl stát malířem. První obraz stvořil už ve svých deseti letech. To napsala jablonecká Česká Mincovna ve své tiskové zprávě z 27. 3. 2019.

Pokračuje: Poté dostal od maminky k Vánocům kompletní malířskou výbavu, což v něm definitivně probudilo opravdovou vášeň. Když dospěl, pokusil se dostat na uměleckoprůmyslovou školu v Praze, ale bohužel neúspěšně.  „Nebyl jsem mezi čtyřiceti šťastlivci, kteří byli přijati ze šesti set uchazečů, a tak jsem pln zklamání kufřík s barvami zase zavřel. Vyhověl jsem tak alespoň přání otce a nastoupil jsem do učiliště, abych se vyučil elektromechanikem,“ vzpomínal v březnu letošního roku Karel Gott, který tehdy jistě netušil, jaké bude jeho skutečné životní poslání. Přestože si ho nakonec vybrala jiná múza, malování je stále důležitou součástí jeho života.

 O návrh zlaté půluncové medaile se zasloužila Mária Filová, která jednu z jejích stran věnovala portrétu mistra ve středním věku, jenž je umístěný na malířské paletě. Na druhé je pak vyobrazen podpis Karla Gotta zakomponovaný do sady malířských potřeb.

 „Po prosincové emisi medaile, na které jsme vyobrazili pana Gotta jako zpěváka, navazujeme v rámci třídílné minisérie u příležitosti jeho osmdesátých narozenin s druhou částí. Tentokrát je na ní pan Gott v roli malíře. Právě malování je totiž jeho největší vášní, která ho doprovází po celý život,“ uvádí Jaroslav Černý z České mincovny.

archivní foto Artur Irma

Karel Gott si vyrazil zlaťák ke svým osmdesátinám

Už v prosinci 2018 si Karel Gott, legenda české populární hudby, v České mincovně v Jablonci nad Nisou vyrazil zlaťák ke svým osmdesátinám. Zlatá medaile s jeho portrétem ze 60. let je první ze série. Tři medaile Gotta představily ve třech životních rolích - jako zpěváka, jako malíře a jako fenomén, který zasáhl řadu generací lidí v mnoha zemích. Zpěvák nebyl v mincovně poprvé, první zlaťák se svým portrétem si v Jablonci vyrazil před pěti lety, když mu bylo pětasedmdesát.

"Doufám, že naše setkání zanechá dojem, že by se dalo očekávat, že na ty příští polokulatiny se tu zase uvidíme, ale ještě lepší na příští kulatiny. Nechci to přehánět, ale kdyby to vyšlo, byl bych rád," řekl při té příležitosti Gott, kterého tentokrát doprovázela na ražbu manželka. Zpěvák přiznal, že je pyšný na označení legenda. "Jsem pyšný, že jsem něco udělal, co udělalo dojem na lidi, potěšilo lidi. To je jednak moje zpívání, jednak moje malování, které jsem chtěl dělat jako hlavní. Zpívat jsem se rozhodl, až když mi nevyšla akademie," dodal.

archivní foto Artur Irma

Autorem první pamětní medaile, která nese na líci Gottův portrét a na rubu má Lady Carneval je Petr Horák. K dostání bude už teď v prosinci a v lednu. Zlatých medailí o hmotnosti poloviny troyské unce (15,56 gramu) razí mincovna 500, a stříbrných medailí o dvojnásobné hmotnosti bude 1000. "Prvních 80 zákazníků, kteří si zarezervují celou zlatou sadu, získá jistotu dodávky první medaile ještě do Vánoc a stejnou číselnou řadu na všech třech medailích," řekl Aleš Brix z představenstva České mincovny. Celá sada tří zlatých medailí přijde na bezmála 100.000 korun.

Medaili s motivem Karla Gotta jako malíře vytvořila Mária Filová a k dispozici bude v březnu příštího roku. Gotta jako fenomén zobrazil mladý nadějný medailér Asamat Baltaev. Ke koupi bude v červnu. Sedmadvacetiletý Baltaev pochází z Čuvašské (Suvarské) republiky, která je součástí Ruské federace. ČTK řekl, že pracovat na portrétu Karla Gotta pro něj byla velká čest. "Je to velká osobnost, když jsem říkal rodičům, že jsem dostal možnost dělat jeho portrét, byli překvapeni, protože ho znají," uvedl. Pro lícovou stranu si mladý medailér vybral portrét s kloboukem, na rubu je platinová deska, zlatý slavík a také jména zemí, kde zpěvák vystupoval.

archivní foto Česká mincovna

Karel Gott měl letos vystoupit i na tradičním festivalu Benátská!, pro nemoc ale musel koncert zrušit.

Karel Gott zemřel ve věku 80 let v úterý 1. října krátce před půlnocí. Nejslavnější český zpěvák populární hudby zemřel doma v kruhu své rodiny. ČTK to řekla jeho manželka Ivana Gottová. Vláda má dnes odpoledne rozhodnout, zda se s ním Česko rozloučí formou státního pohřbu v katedrále svatého Víta. O úmrtí Gotta informují ve speciálních hlášeních i média v Německu, na Slovensku, Rusku či Polsku. Před pražskou vilou Karla Gotta se objevily první květiny od jeho fanoušků. V Gottově rodišti Plzni vyvěsili na radnici černou vlajku.

lo, čm, čtk