Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Do školy v Podhorské ulici v Jablonci se po čtyřech letech rekonstrukce vrátili studenti. Unikla demolici, oprava vyšla na 212 milionů

25. 01. 2022 | 13:00

Po bezmála čtyřech letech se dnes do budovy Střední školy řemesel a služeb v Podhorské ulici v Jablonci nad Nisou vrátili studenti. Škola prošla nákladnou rekonstrukcí, která přišla na 212 milionů korun, z toho zhruba třetinu zaplatila Evropská unie. Díky rekonstrukci vzniklo centrum vzdělávání s moderně vybavenými učebnami a dílnami se špičkovými přístroji, nově se tak budou zdejší studenti učit třeba tlakové lití, lití do ztraceného vosku nebo laserové svařování. Při slavnostním otevření to dnes ČTK řekl ředitel školy Martin Kubáč.

skolajbc5
Aktuální foto: Artur Irma, archivní snímky z průběhu opravy ve fotogalerii dole: Mad

Jablonecká škola nabízí několik oborů, které se jinde v Česku neučí, jako je foukání technického skla, učí se tu ale také výrobci skleněné a kovové bižuterie, zlatníci nebo budoucí klenotníci. Ve vzdělávání je partnerem iniciativy šesti evropských zemí v čele s Francií, které usilují o zapsání ruční výroby skla na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Mimo Česka se připojilo také Německo, Maďarsko, Finsko a Španělsko. "Museli jsme dát souhlas, že s tím řemeslem budeme dál pokračovat," doplnil Kubáč.

Foto: Artur IrmaNové vybavení konzultovala škola s výrobci bižuterie. "My jsme se na tom podíleli, když se tvořil záměr, myslím, že teď je tady všechno, co moderní svět používá," řekl předseda představenstva Svazu výrobců skla a bižuterie Pavel Kopáček. Věří, že právě špičkové moderní technologie pomohou zvýšit zájem mladých lidí o zdejší obory. Technologie může navíc škola využít až z 15 procent i komerčně, počítá proto s tím, že bude spolupracovat s místními výrobci bižuterie a šperků.

Foto: Artur IrmaBudovy školy v Podhorské ulici postavili na konci 19. a počátku 20. století pro bižuterní exportní dům firmy Haasis. V 80. letech minulého století prošly ale necitlivou přestavbou a z původního kromě historické štukové fasády, schodišť a některých prvků mnoho nezůstalo. Právě špatně odvedené práce v 80. letech byly také zřejmě příčinou, proč se v listopadu 2018 škola částečně zřítila a kraj dokonce zvažoval její demolici.

Foto: Artur IrmaPřednost nakonec dostala sanace budovy, oprýskaná historická fasáda tak dnes skrývá moderní školu. "K tomu, aby ta škola byla úplně dokonalá, jí chybí ten pohled z Podhorské ulice, takže teď řešíme projektovou dokumentaci na rekonstrukci fasády. Je to v památkové zóně, takže to nebude úplně jednoduché," řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Příprava je teprve na začátku, letos ani v příštím roce tak podle něj zatím kraj s opravou fasády nepočítá.

Foto: Artur IrmaŘeditel školy Kubáč by vedle opravené fasády chtěl také fotovoltaické panely na střeše školy. Pomohlo by to podle něj výrazně snížit náklady na energie, nové technologie jsou energeticky náročné. "Tato budova má 350 metrů čtverečných střechy, a pokud by se osadila fotovoltaickými panely, tak bychom si mohli kompenzovat tu energetickou náročnost nového vybavení," dodal Kubáč.

Zrekonstruovanou budovu v Podhorské ulici si bude moci prohlédnout už v sobotu 29. ledna i široká veřejnost a také zájemci o studium.

čtk