Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Háj hrdinů bude požehnán. Je kuriozitou mezi památníky, v poválečném období byl mylně považován za psí hřbitov

30. 10. 2019 | 10:35

Ve středu 30. října od 15.30 hodin se bude v Jabloneckých Pasekách slavnostně žehnat Háj hrdinů. Nachází se v lese v těsném sousedství domova důchodců. Jeho obnova byla dokončená letos na jaře.

JNhájHrdinůspolekPatron
Foto z webu spolekpatron.cz

Háj hrdinů je takovou kuriozitou mezi jabloneckými památníky, v poválečném období byl mylně přezdívaný Psí hřbitov. Nachází se v lese v těsném sousedství Domova důchodců v Jabloneckých Pasekách. „Domov býval za války sanatoriem, kde se ze svých zranění zotavovali vojáci a zemřelé tenkrát připomínali pomníčky v blízkém lesoparku. Místu se přezdívá Psí hřbitov, protože nápisy po válce zmizely a někteří lidé se poté domnívali, že se jedná o hroby domácích mazlíčků,“ vysvětluje tajemník magistrátu a vlastivědný badatel Marek Řeháček.

Pomníčky byly už téměř zarostlé, když se město rozhodlo je obnovit. „Nejprve museli pracovníci veřejně prospěšných prací odstranit nálety, prořezat zeleň a očistit náhrobní kameny. Podle archivních materiálů se podařilo postupně dohledat i jména vojáků, které háj připomínal,“ dodává Řeháček. Na obnově Háje hrdinů spolupracovaly a finančně se podílely také Lesy ČR.

JN/Jana Fričová