Jablonecká firma MALINA-Safety nestačí vyrábět. Kvůli koronaviru se výrazně zvýšila poptávka zejména od zdravotníků

14. 02. 2020 | 13:50

Jablonecká firma MALINA-Safety nestačí kvůli koronaviru vyrábět. Podnik dodává filtračně-ventilační systémy CleanAIR určené pro osobní ochranu zejména v průmyslových podnicích, filtry ale dodává třeba i české armádě. Teď se výrazně zvýšila poptávka zejména od zdravotníků, ale i od ostatních složek integrovaného záchranného systému. Kdyby měl podnik dvojnásobnou kapacitu výroby, poptávce by nestačil, sklady jsou prázdné, řekl dnes ČTK výrobní ředitel společnosti Vítězslav Puc.

rouška balder
Foto: zdroj: www.malina-safety.cz

Pevninská Čína už eviduje přes 63.850 nakažených novým typem koronaviru. Nemoci COVID-19, kterou způsobuje, tam podlehlo 1380 lidí. Podle Puce by k ochraně před nákazou stačil běžný respirátor, ale ty nejsou. "Koronavirus přišel po požárech v Austrálii, které zásoby v celé oblasti vyčerpaly. Region teď není schopen se sám dozásobit, i když hlavní výrobci jednorázových ochranných prostředků jsou v Indii a Číně. Proto jsou teď ochotni sáhnout po vyšších a dražších stupních ochrany, byť by to vlastně nebylo potřeba, jenže nižší stupně ochrany nejsou k dispozici," řekl.

Společnost MALINA-Safety si zakládá na tom, že díky skladovým zásobám je velmi rychle schopna uspokojit poptávku svých zákazníků. Teď jsou ale sklady prázdné. Proto upozorňuje na svých internetových stránkách na prodloužení dodacích lhůt. "Významná část naší produkce aktuálně směřuje státním institucím pověřeným prevencí rizik nebo i přímo do regionů bezprostředně ohrožených šířením koronaviru," uvedla. Výroba jede naplno i za cenu přesčasů. Rozjet druhou směnu není podle Puce ze dne na den možné.

"Kromě toho, že máme problémy s vlastní kapacitou, máme problémy i se zásobováním. Některé komponenty, které požíváme, jsou z Číny, a čínští výrobci nenastartovali výrobu. Týká se to třeba mikročipů do řídící elektroniky, které se v Evropě prakticky nevyrábějí, a všichni dodavatelé to berou z Číny," řekl Puc. Ne všechny součástky lze podle něj nahradit. Vysoká poptávka navíc zdražuje některé materiály a komponenty, dodal.

MALINA-Safety vznikla v roce 1990 jako výhradně obchodní společnost se zaměřením na svařovací techniku. Postupně se ale soustředila na vlastní vývoj a výrobu filtračně-ventilačních systémů CleanAIR, se kterými se prosadila i ve světě. Postupně vyrostla z garážové firmy a dnes zaměstnává více než stovku lidí a patří mezi 500 nejvýznamnějších exportérů v České republice. Předloni uskutečnila zakázky za více než 287 milionů korun a hospodaření skončilo ziskem přes 41 milionů Kč. Loňské údaje zatím nejosu k dispozici.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace